lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

ACI BiBER KANSERE KARSI KORUYOR

 
REKLAMLAR

ACI BiBER KANSERE KARSI KORUYOR

Aci kirmizi biberin insan sagligi üzerindeki olumlu etkileri, özellikle kanser hücrelerini yok eden özelligi, ingiltere de yapilan bir arastirmayla bir kez daha dogrulandi.Nottingham Üniversitesi tarafindan yapilan arastirmada, jalapeno biberinin (aci kirmizi biber) içinde bulunan “kapsaisin” maddesinin, hücrelerin enerji üreten isi odasi mitokondriye saldirarak, kanser hücrelerinin ölümünü tetikledigi belirlendi.

Arastirmaya göre, kapsaisindeki molekül ailesi vaniloidler, kanser hücrelerindeki protein gelisimine engel olarak “apostosis”i veya hücre ölümünü tetikliyorlar. Vaniloidler, bunu yaparken, etraftaki saglikli hücrelere zarar vermiyorlar.

Kapsaisin etken maddesini akciger ve pankreas kanser hücrelerinde deneyen bilim adamlari, bu etken maddenin tümörlü hücrenin tam kalbine saldirdigini belirterek, “Tüm kanserlerin (Asil topugunu) kesfettigimizi düsünüyoruz” diye konustular.

Arastirmaya baskanlik eden Timothy Bates, kanserli hücredeki mitokondrinin biyokimyasal yapisinin normal hücrelerdekinden çok farkli oldugunu kaydetti. Bates, bir doz kapsaisinin bir kanser hücresinin apostosise girmesine yol açtigini, ancak normal hücrede bu sonuca yol açmadigini belirterek, “Bu, kanserli hücreleri dogustan digerlerinden ayiran ve savunmasiz oldugunu gösteren bir durum” dedi.

Türkiye de siklikla tüketilen aci kirmizi biberde de yogun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin basta kanser olmak üzere birçok saglik sorununda olumlu etkiye sahip oldugu hekimlerce daha önce dile getirilmisti.

TÜRKiYE VE ABD DEKi ÇALISMALAR

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tip Fakültesi nde geçen yil yapilan bir arastirmada da aci kirmizi biberde yogun . olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin, kanser basta olmak üzere birçok saglik sorununda olumlu etkiye sahip oldugu belirlenmisti.

ABD nin Los Angeles kentindeki Cedars-Sinai hastanesi Kanser Enstitüsü ve Kaliforniya Üniversitesi nde yapilan bir baska arastirmada da kirmizi biberin içinde yogun olarak bulunan ve aciligini veren kapsaisinin, prostat kanseri hücrelerini yok eden etkisi ortaya çikarilmisti. Los Angeles taki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi nde yapilan arastirmaya göre, aci kirmizi biberde yogun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisin, kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiginde, bunlarin parçalanarak yok olmalarini sagliyor.

iSOT-CAPSICUM-ANITUM

Türkiye de isot (isi otu), bilim çevrelerinde ise â??capsicum anitumâ? adiyla bilinen kirmizi aci biber, sevilerek . tüketilen ve kültürü yapilan bir bitki. Anavataninin Meksika oldugu sanilan ve Azteklerin yazili belgelerinde söz ettikleri kirmizi aci biber, Avrupa ya 15. yüzyilin sonlarinda geldi, 16. yüzyilda kita ülkelerine ve Osmanli topraklarina yayildi.

Kirmizi biberi en çok tüketen ülkelerden olan Hindistan a ise bu bitki 17. yüzyilda Portekizliler tarafindan ulastirildi. Hint ve Meksika mutfaginda çok sik kullanilan kirmizi aci biber, Türkiye de en fazla Güneydogu Anadolu Bölgesi nde yetistirilmekte ve tüketilmekte. L.T. Tresh adli bilim adami, 1846 yilinda bibere aciligi veren maddenin kristal yapisinda oldugunu tespit ederek, adini â??capsaicin-kapsaisinâ? koymustu.Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir