lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Atardamarlarda Asiri Genislemeler (Anevrizmalar)

 
REKLAMLAR

Atardamar duvarinda ortaya çikan degisiklikler sonucu kan basincinin da etkisi ile damar çapinin genislemesi halidir. Vücutta herhangibir yerdeki atardamarda anevrizma gelisebilir. Damar duvarini zayiflatan ve anevrizma olusumuna neden olan faktörlerden bazilarini söyle siralayabiliriz:
 
Yüksek Tansiyon  Sigara  ileri Yas  Ailede anevrizma varligi hikâyesi varligi  Erkek cinsiyet 
 
Anevrizmalardan tibbi en çok ilgilendirenler vücuttaki en büyük atardamar olan AORTA’dan kaynaklananlardir. Aorta kalbin sol karincigindan çikarak kalbi  besleyen koroner damarlari, beyne ve kollara giden damarlari verir ve gögsün arka  bölümünde sirttan karna dogru uzanir.
Omurgaya yakin seyri boyunca omuriligi besleyen dallar verir. Karin bölgesinde ise böbrekler,barsaklar, dalak ve karaciger   gibi bütün karin . içi organlarinin damarlarini verdikten sonra bacaklari besleyen  dallarina ayirilir. Görüldügü gibi aorta bütün vücut organlarinin kanlarini dagitan  bir ana atardamar olmasi ve operasyonlari sirasinda bazi organlara giden kan  akiminin geçici olarak kesilmesi gerektigi için önemlidir. Aortada olusan  anevrizmalar olustuklari yerlere göre isimlendirilirler:
 
Çikan Aorta Anevrizmalari 
Transvers Aorta anevrizmalari 
Torakoabdominal aorta anevrizmalari (bunlar aortanin hem gögüs hem de karin içindeki kismini kaplayan genis anevrizmalardir) 
Abdominal Aorta Anevrizmalari (Karin içindeki özellikle böbrek damarlarinin ayrildiklari yerden sonraki kisminda olusan anevrizmalardir) 
 
Anevrizmalar bulunduklara yerlere ve büyüklüklerine göre sikâyete neden olurlar. Daha küçük olanlar hiçbir belirti vermezken büyüklügü arttikça sirt ve karin agrilari, gögüs ve karin organlarina yaptigi basi sonucu nefes darligi, seste   çatlaklik veya kisiklik, hazimsizlik ya da karin bölgesinde ele gelen ve nabiz veren   kitle seklinde belirtileri olabilir. Anevrizmalar  her kalp vurusunda çevre organ ve   dokularda sürekli olarak çekiç etkisi gibi bir travma yaratir. Bunun disinda yapisi    bozulan aorta duvarinin iç . kisminda genellikle kan pihtilar olusur ve bunlar duvar   yüzeyinde birikirler. Bazen buradan kaynaklanan pihti parçalari ayaklara veya   çesitli organ damarlarina giderek bu damarlarda tikanmalara neden olabilir.
 
Anevrizmalarda en korkulan  olay anevrizmanin yirtilmasidir. Bu durum çok acil operasyon gerektirir. Bu grup hastalarda ameliyat riski çok yükselir. Bu nedenle   genellikle anevrizmanin . çapi normal damar çapinin iki katina ulastiginda ameliyat edilirler. Ameliyatlarda anevrizma gelismis damar bölümü açilip pihtilar temizlendikten sonra üstteki ve alttaki saglam   damar bölümleri arasina suni bir damar (greft) yerlestirilir.
 
Kaynak: Saglik KütüphanesiFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir