lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

CiLT TEMiZLiGi: PÜF NOKTALARI

 
REKLAMLAR

CiLT TEMiZLiGiNiN PÜF NOKTALARI

iyi bir yüz temizligi, ciltteki yagin kirlenen kismini ve fazlasini arindirmali

ancak tümünü silip süpürmemelidir..

Bütün bir yil yazi bekliyoruz ama iste hepsi iki aydan ibaret ve çabucak geçip gidiyor. Eylülü yariladik bile! Havada tatli bir serinlik, rüzgar, yagmur yagdi yagacakâ?¦ Sonbahar . evimize, kendimize döndügümüz bir mevsim. Zaten sicaktan kaçmak için yasadigimiz o kadar hareketli bir dönemden sonra, biraz dinginlige ve bakima ihtiyacimiz var. Simdi saglik sorunlarimizla ilgilenme, yavas yavas cildimizi, yipranan saçlarimizi toparlama zamani. Günesin piriltisi biraz daha azalinca derin bakimlara geçebiliriz.

Eylül basi temizlik dönemidir. Bir seyahatten sonra eve döndügünüzde ne yaparsiniz, önce evinizi toparlarsiniz, valizlerinizi bosaltip çamasirlarinizi yikarsiniz. Cildimiz için de farkli degildir, önce temizlikle baslariz..

Cildiniz nefes alsin!

Cilt bakiminda ilk adim, günlük temizliktir. Her sabah ve her aksam olmak üzere, günde iki defa cildimizi özenle temizlemeli ve tonikle silmeliyiz. Ardindan nemlendiricimizi sürebiliriz. Birçok insan makyaj yapmayi ihmal etmez ama cildin temizligine önem vermez. Oysa makyaj yapilsa da yapilmasa da, yüz cildinin düzenli olarak, günlük birikimlerden arindirilmasi gerekir.

Gün boyunca yüzümüzde öyle çok sey birikir ki;

Tozlar, çevreden gelen kirler, dumanlar, egzos gazlari, sokaklardaki ve evlerdeki kurumlar, yemek buharlariyla yüze yapisan yaglar, ölü keratin pullari, cildin sebum (yag ) salgilarinin fazlasi, ter artiklari (Terlemenin buharlasmasindan sonra ciltte kalan suda çözülebilir maddeler), silinmis gibi görünse bile, günlük makyaj artiklari (makyaj kalintilari genellikle yaglidir) ve daha sayisiz etken cildimizi kirletirâ?¦

Yüzümüzü tüm bu artiklardan arindirmadikça, herhangi bir cilt . bakimindan söz etmek anlamli degildir. Bütün bu maddeler temizlenmezse, cildimiz ne kremlerden yararlanabilir ne siyah noktalardan ve aknelerden kurtulabilir nede herhangi bir anti aging tedavisine cevap verebilir.

Yüz temizligine önce alindan baslanmali sonra sirasiyla; yanak, çene, burun ve boyunla devam edilmelidir. Alin, burun çevresi ve çene alti daha fazla toz ve kir tutar. Bu nedenle daha dikkatli temizlenmesi önemlidir.

Yagli ciltlerde jeller ve losyonlar, kuru ciltlerde kremler:
Bu tip ürünlere, genel olarak â??temizleme sütüâ? adi verilir. Bu tip temizleyiciler, özellikle kil köklerinde bulunan sertlesmis sebumun (cildin yag salgisi) ve sebuma bulasmis olan kir ve makyaj artiklarinin temizlenmesinde çok etkilidir. Bu açidan derin bir temizlik saglarlar.

Temizleme kremlerinde daha fazla yag (%40-50) losyonlarda ise daha az yag (%10-25) bulunur. Bu nedenle yagli ciltlerde losyonlar, kuru ciltlerde kremler tercih edilir.

Yaglar, ciltteki yagi (sebum, yag, makyaj artiklari) çözerler. Su ise suda eriyebilen maddeleri çözer. Kir ve keratin pullari gibi eriyemeyen maddeler de tonikli pamukla silinirken temizlenir.

Göz çevresindeki deri çok hassastir. Bu nedenle daima özel bir temizleyici tercih edilmeli ve göz çevresine çok nazik davranilmalidir.

Mikrofiber kumaslar:

Cilt temizligi veya hafif peeling için özel olarak imal edilen mikrofiber kumaslar, eldivenler oldukça etkili bir sekilde temizligi tamamlarlar. Onlari sadece su ile islatarak kullanirsaniz, daha önce özenle temizlediginiz yüzünüzden hala kir çiktigini fark edersiniz. içinde hiçbir kimyasal olmadigi için en hassas ciltlere bile uygulanabiliyor. Her yerde bulunmuyor ama rastlarsaniz hem yüzünüze hem de vücudunuza tatbik edebilirsiniz.

Sabun seçimi= Ph dengesi

Yüz temizligi için sabun kullanmayi tercih edenlerden olabilirsiniz. Sabunlari seçmek de yüzden arindirmak da pek kolay degildir. Sabunlarin rengi, kokusu, içindeki ilaçlar, vitamin katkilari gibi ayrintilarin tümü ikinci derecede önem tasir. Belirleyici olan, yumusak bir temizlik yapmasi ve cilt dengesini korumasidir. Bunun için de esas kriter, sabunlarin Phâ??idir. Cildin dogal asit mantosunu koruyabilmek için daima Ph 5,5-6,5 arasindaki sabunlar tercih edilmelidir.

Tonik temizligi tamamlar ve gözenekleri sikistirir

Cildin günlük bakiminda, temizlikten sonraki ikinci adim, kalan son artiklari arindiran ve gözenekleri sikistirmaya yarayan tonik uygulamasidir. Temizleme kremleri ve losyonlar, sabunlar veya jeller ciltteki yagi (sebum, yag, makyaj artiklari) ve suda eriyebilen maddeleri çözdükten sonra, kir ve keratin pullari gibi eriyemeyen maddeler tonikle silinirken temizlenir.

Tonik, özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkol ile hazirlanir. Bazi toniklerde salisilik asit, portakal çiçegi . kolonyasi, gül suyu veya daha farkli maddeler de kullanilir. Tonik seçerken alkolsuz olanlari tercih edin. Sade gül suyu ve maden sodasi gayet iyi toniklerdir.

Gözenek meselesi:

Gözeneklerin sikismasi aslinda hatali bir ifadedir. Çünkü gözeneklerin kas yapisi yoktur. Bu nedenle de açilip kapanmasi veya sikisip gevsemesi söz konusu degildir. Ancak ne var ki, biriken kirler ciltteki gözenekleri tikayarak zorlarlar ve genislemesine yol açarlar. Tonikler bunlari temizledigi için, gözenekler tekrar normal boyutlarina dönerler. Tonikler düzenli olarak kullanildiginda gözeneklerin açilmasina pek firsat kalmaz. Öte yandan, toniklerin içinde bulunan maddeler cildi biraz tahris ettigi için dokular hafifçe siser. Bu tepki gözenekleri geçici bir süre için sikistirir. Tabii bu yapisal bir degisiklik degildir, kisa süreli bir toparlanmadir.

Dr. Yasemin Fatih AMATOFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir