lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Göz Virüsü

 
REKLAMLAR

Göz Virüsü

Göz virüsü salginina dikkat !

iste çok bulasici ve tehlikeli olan göz virüsünden korunmak için yapmaniz gerekenler..

“Adenovirüs” adi verilen çok bulasici bir virüsün göz korneasina zarar verdigi, havuz ve kaplica sulari, göz polikliniklerindeki cihazlar ve yetkisiz optik magazalarinda gözden göze denenen kontakt lenslerin salgini tetikledigi bildirildi

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Reha Ersöz, “gözyasiyla insandan insana kolaylikla bulasabilen ve “Adenovirüs” adi verilen çok bulasici bir virüsün, son aylarda sikça görülmeye baslandigini ve salgin hale geldigini belirtti.

Yaz sezonuna girilmesiyle birlikte göz hastaliklarinda da artis olduguna dikkati çeken Ersöz, “Son aylarda polikliniklerimizde yaygin olarak “Adenovirüs” adi verilen çok bulasici bir virüsün konjonktiva ve korneada yarattigi enfeksiyonu görüyoruz. Bu virüs, gözyasi ile insandan insana kolaylikla bulasiyor. Göz polikliniklerindeki cihazlar yoluyla da hastalara bulasabiliyor” dedi.

Ersöz, son günlerde hastane polikliniklerinin göz hastaligi sikayetleriyle gelenlerle doldugunu, salgin nedeniyle geçici süreyle kapatilan hastane polikliniklerinin de bulundugunu belirtti.

Virüsün, kaplica ve havuz sulariyla bulasma riskinin yüksek oldugunu belirten Ersöz, “Bu virüs, göze bulastiktan ortalama bir hafta sonra gözlerde çapaklanma, kizariklik, sisme, batma gibi belirti ve bulgular gösterir. iki gözde de olma riski yüksektir. iyilesme süresi birkaç haftaya kadar uzayabilir” diye konustu.

Virüsün salgin hale gelmesindeki bir baska önemli etkenin de hastane polikliniklerindeki cihazlar oldugunu vurgulayan Ersöz, bu nedenle cihazlarin dezenfekte edilmesinin büyük önem tasidigina dikkati çekti.

“Kontakt lensler”

Ersöz, gençler arasinda yaygin olarak kullanilan renkli lensler ile gözlügün agirligindan kurtulmak için tercih edilen numarali kontakt lenslerin virüs salginini tetikleyen en önemli faktörlerden biri oldugunu savunarak, su uyarilarda bulundu:

“Tüm yasa ve yönetmeliklere ragmen yetkisiz optik magazalari lens satmaya devam ediyor. Optik magazalarinda lensler onlarca, hatta yüzlerce kisi tarafindan deneniyor.

Yasalar, optik magazalarina sadece reçete ile lens satma yetkisi vermistir. Bu magazalarda lens denemelerinin yapilmasini kesin olarak yasaklamistir ve magazanin kapatilmasiyla sonuçlanir.

Her seyden önce, göz yapilari ve hijyenik aliskanliklari nedeniyle lens kullanmaya uygun olmayan kisiler vardir. Örnegin, alerji . ya da gözyasi problemi olanlar, ya da tozlu ortamlarda yasayanlar sorunlarla karsilasirlar. Kontakt lenslere ticari bir aaaa olarak bakilamaz. Hangi lensin size uygun olduguna karar vermesi için mutlaka göz hekiminize gidiniz ve kontakt lenslerinizi reçete karsiliginda aliniz.



Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir