lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

GÜNES VE CiLDiNiZ

 
REKLAMLAR

GÜNESLi AYRINTILARâ?¦

Kavurucu sicaklar hepimizi adamakilli yordu. Tatile gidenler de, gitmeyenler de biraz serinlik ve gölge bulmak ugruna her çareye basvuruyorlar. Ve biz hiç durmadan hastalarimizi, okurlarimizi günesten, sicagin etkilerinden korumak üzerine dil döküyoruz.. Artik çogumuz günes isinlarinin zararlarini biliyoruz. Uzun bir yürüyüse çiktigimizda veya plaja giderken . yüzümüze kremler sürüyoruz, önlemler aliyoruz. Gelgelelim, ayrintilari gözden kaçiriyoruz. Nasil mi? iste size birkaç örnek!

Sol yani kirmizi, sag yani beyaz sürücüler:

Amele yaniginin ne oldugunu hepimiz biliriz. Tisörtün disinda kalan yüz, boyun, kollar ve eller adeta baska bir insana aitmis gibi bronzlasir, insan iki renge bölünür. Böyle tezatlar bikiniyle yanmissak . hos görünür ama tisört izleri için ayni seyi söyleyemeyecegim! Amele yanigindan baska bir de â??soför yanigiâ? var ve bu farkina varmadan birçogumuzun basina geliyor..

Özel arabamiza, dolmusa veya otobüse bindigimizde kendimizi gölgede ve güvende kabul ediyoruz. Hele klima da çalisiyorsa, içerisini tatli bir serinlik doldurdukça, disaridaki günes bize viz geliyor! Oysa öyle degil. Hele önde oturuyorsaniz, birde direksiyondaysaniz; yüzünüz, boynunuz ve özellikle elleriniz çilgin bir Ultraviyole yagmuruna tutulmaktadir. Dikkat ederseniz sürekli araba kullananlarin boynu tek tarafli olarak yaniktir. Solda oturuyorsaniz boynunuzun sol yani, sürücünün saginda oturuyorsaniz sag yaniniz kisa sürede yanar. Bir de pencereyi açip kolunu disari çikaranlarin nasil bir günes banyosu yaptiklarini tahmin edebilirsiniz.. Yillar önce bayan sürücüler eldiven kullanirlardi. Onlar bizden daha dikkatliymisler!

Boyun ve dekoltemiz bizi ele verir:

Boyun derisi daha ince ve daha kurudur. Günes veya asiri solaryuma merakli olanlarin boyun derisi erkenden kalinlasir, kabalasir ve kirisir. Birçok insan yüzüne özen gösterir ama boynu ile ilgilenmez. Sonuçta yüzü bakimli bile olsa, kirisik bir boyun ve dekoltenin üzerinde maske gibi kalir. Bu nedenle yüzümüze sürdügümüz nemlendiricileri ve günesten koruyuculari boynumuza ve üst dekoltemize de sürmeliyiz. Sokaga çikarken, plajda, araba kullanirken ve her kosuldaâ?¦

Rastgele günesten koruyucu kullanmayin:

Günesten koruyucunuz muhakkak cildinizin yapisina uygun olmalidir. Bu özellikle yagli ciltler için daha da önemlidir. Cilde uygun olmayan günes yaglari ve günesten koruyucular siyah noktalari artirir, sivilcelenmeye neden olur.

Lekelere karsi önlem alin:

â?ª Günes gören yerlerinizde bir yara veya tahris varsa, onun kalici bir lekeye dönüsmesi isten bile . degildir. Bu tirastan kalan bir tahris de olabilir, patlayan bir sivilcenin altindaki hassas deri de olabilir, kaslarinizi alirken yaptiginiz bir hata veya sinek isirigi bile olabilir. Cildinizde en küçük bir tahris varsa, bu günlerde onu kapatmadan disari çikmayin. Biraz iyilestiginde de sik sik günesten koruyucu ile sivayin. Biliyorsunuz yazin kesinlikle peeling yapilmaz. Bunun nedeni tahris sonucu lekelenmeyi önlemektir.

â?ª Alkollü makyaj temizleyiciler, kolonyalar ve parfümler leke yapabilir. Birçok erkek tiras olduktan sonra yüzüne kolonya veya alkollü after shave sürüp hemen evden çikar. Bu aliskanlik dogrudan dogruya lekeye davetiye çikarmaktir.

â?ª Öte yandan gebelik veya kullandigimiz bazi ilaçlar da cildimizin günese karsi hassasiyetini arttirarak lekelere yol açarlar. Dogum kontrolü için ilaç alan veya hormon tedavisi gören bayanlarin, tedbir almazlarsa, günes lekeleriyle karsilasma ihtimali daha fazladir.

Parfümlere dikkat:

Parfümler cildimizin günese karsi duyarligini arttirirlar. Özellikle yaz aylarinda, boyun bölgesine parfüm sürmeyin. Boyun ve gögüsteki lekelerin çogu parfümlerin eseridir. Ne yazik ki, kullandigimiz parfümlerin içinde ne gibi maddeler oldugunu tam olarak bilmiyoruz. Siz en iyisi parfümleri cildinize degdirmeyin. Kokuyu giysilere sikarsaniz hem kaliciligi artar hem de riski daha az olur.

Ya gözlerimiz?

Güneste elimizde olmadan gözlerimizi kisariz. Yalniz gözlerimizi mi kisariz, ayni zamanda alnimizi burusturur, kaslarimizi çatarizâ?¦ Uzun süre günese bakmak dogrudan dogruya körlesmeye neden olur. Öte yandan kataraktâ??in belli basli nedenlerinden biri günestir.

Estetik açidan bakinca da durum pek iç açici degildir. Göz çevresindeki deri son derece incedir. Günes isinlari göz çevresindeki ince deri tabakasini asiri derecede zorlar. Onu daha da kurutur, inceltir, kilcal damarlarin çatlamasina neden olur. Günes göz çevresindeki, kapaklarindaki derinin sismesine, su toplamasina yol açar. Parlak isiktan korunmak için yapilan göz kisma mimigi, kaz ayaklari denilen kirisikliklari baslatir, kas çatma çizgilerine, alindaki yatay çizgilere ve agiz çevresinin de burusmasina yol açar. Göz çevresinde derin çizgiler olusurken, göz kapaklari sarkar. Tüm bu nedenlerle, günes gözlügünü sakin ihmal etmeyin.

Dudaklar da yanar:

Dudaklarimizin da günesten korunmaya ihtiyaci oldugunu hiç düsündünüz mü? Günes uçuklari arttirir. Asitli meyveler, mesrubatlar, dis macunlari ve sabunlar dudak çevresinde lekelere neden olurlar. Dudaklarinizi sik sik yalayip islatmak gibi bir huyunuz varsa, aklinizda olsun, tükürük de leke yapar. Dudaklarimizi korumak için en az 15 faktörlü bir günesten koruyucu kullanmaliyiz. En pratik çözüm, renkli veya renksiz, günesten koruyucu rujlari seçmektir.

Dr. Yasemin Fatih AMATOFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir