lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

iZMiR DiYETiSYEN

 
REKLAMLAR

iÇiMiZDEKi GÖK KUSAGI

Gök kusaginin renkleriyle beslenin, onun kadar hafif ve güzel olun..

Günaydin basligi: Gök kusagi renkleriyle gelen saglik

Gök kusagi hepimize ne kadar güzel duygular verir. Gökyüzünü kaplayinca, adeta dogaüstü bir ödülle karsilasmis gibi oluruz. Bir an için günlük kaygilarimizi unuturuz, sanki içimiz arinirâ?¦

Gök kusaginin renkleri doganin pastel yansimalari gibidir. Kirmizi, turuncu, sari, yesil, mavi, morâ?¦Bunlar yasamin, sagligin, her gün hayata yeniden neseyle baslamanin renkleridir.

Semt pazarlarina gitmeyi sever misiniz? Ben pazarda dolasirken rengareng meyve ve sebzelerin büyüsüne kapilirim. Bu renk cümbüsü bana çok iyi gelir. Her birinin kendime ve aileme saglik ve . nese vaat ettigini hissederim ve onlara hayranlik duyarim!

Sindirim için Avokado
Örnegin yesil! Yesil doganin ana rengidir. Agaçlar, yapraklar, otlar, çimenler.. Bu renk â??klorofilâ?in rengidir. Klorofil günes isigini enerjiye dönüstürür ve yesilliklerin yasamasini, soluk almasini saglar. Bu dönüsüm olmasaydi gezegenimizde yasam olmazdi. Doga için bu kadar degerli olan yesil rengin vücudumuz için farkli olmasi ne mümkün? Nitekim tüm yesil sebze ve meyveler bizim için olaganüstü bir deger tasirlar.

Tüm lahana çesitleri, Brüksel lahanasi, Brokoli bizi kansere karsi koruyan gidalardir. Brokoliâ??de bol miktarda krom bulunur. Krom kan sekerini ayarlar. Yine yesil bir meyve olan Avokadoâ??da kalbimizi ve hafizamizi koruyan magnezyum vardir. Uzmanlar, sindirimi çok rahat olan avokadoyu, özellikle bebeklerin ilk mamasi olarak tavsiye ediyorlar. Bu meyvenin içerdigi E vitamini kalbe iyi gelirken, yüksek potasyum ve magnezyum orani depresyona neden olan uyusuklugu engelliyor , kalbimizi ve beynimizi koruyor.

Yesiller kolestetrolü düsürür.
Koyu yesil yaprakli sebzeler Karoten, E vitamini, K Vitamini ile doludur. K vitamini kanin akiskanligi için son derece önemlidir.

Yesil biberlerde ve narenciyelerin kabuklarinda rutin adi verilen bir madde bulunur. Rutin kolon tümörlerini önler ve kolesterolü düsürür, C vitamininin kullanilmasina yardim eder. Bezelye de çok . önemlidir. B vitamini ve protein deposu gibidir .

Yesillerin en önemlilerini sayacak olursam, zor bir seçim ama söyle özetleyebilirim: Salatalik (kabuklu) , brüksel lahanasi, brokoli, bezelye, lahana (anti kanser ve anti aging diyetlerin bas gidasidir) marul, ispanak, enginarâ?¦

Kirmizilar kansere karsi korur:
Ya kirmizilar? Domatesler, visneler, kirazlar, çileklerâ?¦ Özellikle domates ve çilek C vitamini bakimindan son derece zengindir. Kirazlar bioflavonoidlerle doludur. Bunlar kansere karsi savasan komandolar gibidir. Domates bizi kanserden koruyan baska bir maddeyi, likopen almamizi saglar. Çilekte de likopen vardir. Ama domatesin fazla bilinmeyen yönü, ayni zamanda uykumuzu düzenleyen ve bagisiklik sistemini . koruyan melatonin kaynagi oldugudur.

Sinir sistemi için sari:
Turunculara ne demeli? Portakal, havuç gibi. Portakalda bol miktarda C vitamini bulunur. C Vitamini bagisiklik sistemimizin bas dostudur. Havuçlar ise A vitamini ve bera karoten zenginidir. Görme yetenegimizi korumak için havuç çok önemlidir.

Sarilara gelince; .Limon, greypfrut, balkabagi, kavun, . tohumlar gibi.. Limon ile greypfrutâ??un ne kadar yararli oldugunu, ne kadar zengin birer C vitamini deposu olduklarini bilmeyen yoktur. Bal kabagi ve tohumlarda ise cholin denilen bir madde bulunur. Bu madde B vitamini ile birlikte sinir sistemimizin dengesi için gereklidir. Ya muz? Muz zengin bir potasyum kaynagidir ama melatonin bakimindan . da zengindir. Uyku sorunlari çekiyorsaniz aksamlari size bir muz yemenizi öneririm. Sarilara devam edersek, soganlar, selenyumla doludur. Selenyum stratejik bir maddedir. E vitaminini selenyum olmadan kullanamayiz.

Parlak olanlari seçin:

Ya mora benzeyen rengiyle kara lahana, kirmizi lahana, pancarâ??a, salgamâ??a ne demeli? Bunlar Detox programlarinin vaz geçilmez gidalaridir.

Aklinizda olsun, manava, pazara gittiginizde en parlak renkleri seçin. Gidalarin dogal rengi ne kadar parlak ise, içerigi o kadar yogundur. Bundan emin olabilirsiniz.

Bu yaziyi hazirlarken amacim size tek tek sebzelerin ve meyvelerin yararlarini siralamak degildi. O zaten sonsuz bir konu! Amacim sadece beslenme konusuna biraz farkli bir bakis açisi getirmekti. Kanimca dogaya biraz romantik bakmak, yediklerimizle duygusal baglar kurmak, gidalarimizi seçerken gök kusagini hatirlamak, iyi bir yaklasimdir. Mayonezi mi tercih edersiniz yogurdu mu? Salatayi mi tercih edersiniz, hamur islerini mi? Baklavayi mi yoksa taze meyveleri mi? Yediklerimiz hayatimizi kesinlikle degistirir. Seklimizden, düsüncelerimize, duygularimizdan, söylemimize kadar, yasamimizi her yönüyle belirler… Ve renk yersek eger, daima saglikli, genç, dinamik bir hayatimiz olur!

Hosçakalin,

Dr. Yasemin Fatih AMATOFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir