lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

KRONiK BÖBREK YETMEZLiGi

 
REKLAMLAR

KRONiK BÖBREK YETMEZLiGi
Böbrek yetmezligi, böbreklerin görevlerini tam olarak yerine getirememesi sonucu gelisir. Bunun en açik göstergesi hastanin kaninda üre ve kreatinin gibi bazi zararli maddelerin artmasidir. Böbrek yetmezligi karsimiza iki sekilde çikabilir:

Aniden baslayabilir (Akut böbrek yetmezligi): Saatler veya günler içinde çok hizli ortaya çikar. Böbrekte olusan hasar genellikle eski haline döner. Diyaliz , yalnizca böbreklerin çalismadigi zamanlarda gerekli olabilir.
Yillar içerisinde sessizce gelisebilir (Kronik böbrek yetmezligi): Böbrekleri yavas yavas bozan ilerleyici bir hastaliktir. Bu durum yillar boyu sürebilir. Hastalik çok ilerleyene kadar belirtileri görülmeyebilir.
Her iki durumda da böbrekler zararli maddeleri disari atamadiklari için artik maddeler kanda birikerek birçok . doku, organ ve sistemi etkilerler.
Kronik Böbrek Yetmezliginin Bazi Nedenleri

Böbregin süzme görevi yapan bölümlerinde iltihap ve harabiyet
Böbregin bazi bölümlerinin iltihabi
Böbreklere giden bazi damarlarin hasari sonucu kan akiminin azalmasi
Seker hastaligi
Yüksek tansiyon
Böbrek kistleri
Böbrek Hastaliklarinin Belirtileri

Bulanti-kusma
Halsizlik
istahsizlik
inatçi kasintilar
Çok su içme
Günlük idrar miktarinda azalma veya asiri miktarda idrar yapma
Cildin sarimsi-kahverengi renk almasi
Çabuk yorulma
Çarpinti
Nefes darligi
isitme güçlügü
Ani ve sürekli kan basinci (tansiyon) yükselmeleri
Göz kapaklarinda ve ayaklarda daha belirgin olmak üzere tüm vücutta su birikmesi (ödem)
Sik idrara çikma
Agrili idrar yapma
Kanli idrar
Bulanik idrar
Gece birden fazla idrara . kalkma
Kisilik degisiklikleri ile baslayan saldirganlik
Bilinç bulanikligi ve komaya kadar uzanan uyaniklik ve davranis degisiklikleri
Havale (nöbet) geçirme
Özellikle çocuklarda gece idrar kaçirmalari ve gelisme gerilikleri
 
Not : Bu belirtiler baska birçok hastalikta da görülebileceginden hangi hastaliktan kaynaklandiginin hekim tarafindan belirlenmesi gerekir.
Böbrek Yetmezliginin Tedavisi
Böbrek yetersizligi çok . ilerlerse son dönem böbrek yetersizligi ortaya çikar. Böbrekler kani temizleme görevini hiçbir sekilde yapamaz. Kandaki zararli atiklarin düzeyi yükselir. Ayrica, kan tuzlari normal sinirlarin disina çikar. Bunlardan en önemlisi potasyumdur. Kan potasyumu normalin çok üzerine çikarsa hayati tehlike belirir. Bu asamaya gelen hastalarin böbreklerine baska tedavi yöntemleri ile yardim etmek . gerekir.
Kronik böbrek yetersizligi önceden çok sik olarak ölüme yol açmaktaydi. Ancak , günümüzde çok etkin bir sekilde tedavi edilmektedir. Bu nedenle, son dönem böbrek yetmezliginden korkmamak ama bu hastaliga karsi bilinçli olmak gerekir. Son dönem böbrek yetersizligi ortaya çiktiginda sadece ilaç kullanarak hastayi tedavi etmek mümkün olmaz. Burada böbregin görevlerini üstlenecek baska tedavi yöntemleri gereklidir. Bu yöntemler baslica 2 tanedir :

Diyaliz
Böbrek nakli
Diyaliz iki sekilde uygulanabilir :

Hemodiyaliz (makine diyalizi)
Periton diyalizi (karin diyalizi)
Böbrek nakli, hastaya baska bir kisiden alinan yeni bir böbregi takarak vücuttaki zararli artiklari temizlemektir. Böbrek nakli de iki ayri tür vericiden yapilabilir :

Canli vericiden
Kadavradan (yeni ölmüs bir kimseden)
Hemodiyaliz
Bir makine araciligi ile hastanin kaninin özel bir filtreden süzdürüldügü ve içindeki zararli maddelerin temizlendigi ve temizlenen kanin hastaya geri verildigi bir tedavi seklidir. Bu amaca uygun olarak süzgeç görevi yapacak yapay özel filtreler üretilmistir. Bu filtrelerin diyaliz makinelerine takilmasi, kanin . bir pompa ile hastadan çekilerek bu zardan süzdürülmesi ile hemodiyaliz gerçeklestirilir. Bu süzme islemi sirasinda filtrenin bir ucundan hastanin kani girer. Bu kandaki üre, kreatinin gibi zararli maddeler, potasyum adi verilen ve fazlasi vücuda zararli olan bir tuz ile diger zararli maddeler disari alinir. Filtrenin diger ucundan temizlenmis olarak çikan kan ise vücuda geri döndürülür. Hemodiyaliz sirasinda vücutta fazladan birikmis suyun çekilmesi ile tansiyon yüksekligi de daha kolay kontrol edilir.
Periton (Karin) Diyalizi
Kani zararli artiklardan temizlemek için her zaman yapay filtreler gerekmez. Bu amaçla insanin kendi karin zari da filtre yerine kullanilabilir. insanin kendi karin zari olan peritonun kullanildigi diyaliz sekline periton diyalizi (karin diyalizi) adi verilir.
Böbrek Hastalarinda Beslenme
Proteinler:
Büyüme ve gelismenin saglanmasi dokularin onarimi ve vücut savunmasi için en önemli olan besin türüdür. En önemli protein kaynaklari yumurta, süt, peynir, diger hayvansal gidalar ve kuru baklagillerdir. Proteinler vücutta degisik görevler için kullanildiktan sonra yikilir ve bunun sonucu protein yikim ürünü olan üre,ürik asit, kreatinin gibi vücut için zararli maddeler açiga çikar ve saglikli kisilerde böbrek tarafindan idrarla disari atilir. Böbrek yetersizliginde söz konusu maddeler disari atilamaz ve buna bagli hastalik belirtileri (halsizlik, istahsizlik, bulanti, kusma, agizda kötü koku) ortaya çikar.
Böbrek yetmezligi hastalarinda protein alinimin kisitlanmasi ile bu zehirli maddelerin üretimi de azaltilmis olur. Bu amaçla kilogram basina 0.5-0.6 gr/gün (genellikle 40 gr) hayvansal kaynakli protein içeren diyet önerilmektedir. Saglikli bir eriskinin günde almasi gerekli protein miktari yaklasik kg. basina 1 gramdir (örnegin 70 kg olan bir kisi için 70 gr). Bazi hastalar kan üre degerlerini iyice düsürebilme amaci ile diyetlerinde proteini tamamen keserler. Bu yanlistir çünkü vücudun proteine mutlaka ihtiyaci vardir.
Karbonhidratlar:
Tüketilen enerjinin %55 ile %70′i üremik hastalarda karbonhidratlardan karsilanir. Türk mutfaginda bu tür yiyecekler (ekmek, makarna, yufka, pasta, börek, pilav vb.) genellikle çok tüketildigi için gerekli kalori rahatlikla saglanir. Karbonhidratlarin ve yaglarin yakilmasi ile üre ve vb. zararli maddeler meydana gelmez.Karbonhidratlarin kisitlanmasi seker hastalgi olan hastalarda önerilir.
Yaglar:
Yogun sekilde enerji saglayan maddelerdir. Günlük kullanimda yag dedigimiz zaman tereyagi, margarin, bitkisel yaglar ve çesitli etlerde bulunan yaglar anlasilir. Yag alinmasinin temel amaci vücuda enerji saglamaktir. Alinan kalorinin %20-40′i yaglardan saglanir. Ayrica A, D, E ve K vitaminleri gibi yagda eriyen vitaminler de bu besinler ile birlikte emilir. Yaglarin kendi içinde alt gruplari vardir. Kolesterol çok önemli görevleri olan bir yag türüdür. Bir bölümü karacigerde yapilir, kalan bölümü ise besinlerle alinir.Kanda belirli miktari asinca (200 mg/dL ve üzeri) damar sertligine (ateroskleroz) ve buna bagli olarak da kalp krizi ve inmelere neden olabilir. Böbrek yetmezligi olan hastalarda ise hastaligin daha da hizli ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle bu hastalarin diyetlerindeki kolestorol miktari kisitlanmalidir. Bu hastalara özellikle zeytin, misir, ayçiçek gibi bitkisel sivi yaglar kullanmalari öneerilir çünkü kolestorol sadece hayvansal kaynakli besinlerde bulunur
Su:
Böbrek yetersizligi . cok fazla ilerleyinceye kadar genellikle hastalar içtikleri su ile orantili miktarda idrar çikarirlar. Böbrek yetersizligi henüz basladigi erken dönemlerde kanda üre ve diger zararli maddelerin çok yükselmemesi için alinacak en iyi önlem fazla miktarda su içmektir. Ancak böbrek yetmezliginin son dönemlerinde idrar miktari iyice azalir ve su içmekle idrar miktari . artmaz. Fazla suyun vücutta kalmasi tansiyon yüksekligi, kalp yetmezligi ve nefes darligina yol açar. Bu nedenle bir gün önce çikarilan idrar miktarina 500 ml (3 su bardagi) kadar su eklenirse alinmasi gerekli su miktari bulunur. Bu dönemde hastanin her gün tartilmasi sarttir.Alinan günlük su miktari hesaplanirken içilen çay, ayran, çorba . vb. eklenmesi de unutulmamalidir.
Tuz:
Böbrek yetersizliginde vücuda alinan tuzun atilmasi azalir ve vücutta birikir. Fazla miktarda tuz tansiyonu yükseltir ve vücutta su birikmesine ve kalp yetmezligine yol açar. Günlük tuz alimi 2-3 g. olmalidir. Diyet tuzlari böbrek hastalarinda çok tehlikeli olabilir.
Potasyum:
Tuza benzeyen kan ve dokularda bulunan bir maddedir. Kaslarin ve kalbin kasilmasinda çok önemli rol oynar. Böbrek yetersizliginde potasyum vücuttan uzaklastirilamaz ve bunun sonucunda kan potasyumunda yükselme ortaya çikar. Bu çok tehlikeli bir durumdur ve ani kalp durmasina neden olabilir. Potasyum en çok kurutulmus meyve ve sebzeler (üzüm, incir, bamya), taze meyve (muz, üzüm, erik vb.) ve tüm sebzelerde bulunur. Bu yüzden yemeklerde kullanilan tüm sebzelerin önce haslanmasi ve bu suyun atilmasi önerilmektedir. Böbrek hastalarina her zaman potasyumdan kisitli diyet önerilmektedir.
Kalsiyum ve fosfor:
Kalsiyum ve fosfor dengesi de böbrek yetmezliginde bozulmustur ve buna bagli olarak da kemiklerde zayiflik ortaya çikmaktadir. Kan fosfor düzeylerinde yükselme ve kalsiyum . düzeylerinde azalma görülmektedir. Yalniz diyet önerileri ile bunlari dengede tutmak mümkün olmamaktadir çünkü kalsiyumdan zengin gidalarda fosfor miktari da fazladir. Bu nedenle mutlaka doktor tarafindan önerilen fosfor baglayici ve kalsiyumu yükselten ilaçlarin kullanilmasi gerekmektedir. Fosfor ve kalsiyum bakimindan zengin besinler tüm süt ürünleri ve baliklardir.
 Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir