lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Kuduz Nedeni, Kuduz Tedavileri, Kuduz Belirtileri, Kuduzdan korunma

 
REKLAMLAR

Kuduz Nedeni, Kuduz Tedavileri, Kuduz Belirtileri, Kuduzdan korunma

KUDUZ
Virüslerin yol açtigi, siklikla hayvanlardan insana bulasan, beyni ve omuriligi (merkezi sinir sistemi) etkiledigi için ölümle sonuçlanan bir hastaliktir. Kuduza neden olan virüs, memelilerin ve kuslarin (sicakkanli hayvanlar) hücrelerinde yasayabilir. Kuduz bir hayvanin insani isirmasiyla bulasir. Kurt, tilki, yarasa, tavsan gibi hayvanlarda kuduz virüsü oldukça yaygindir. Bu yabani hayvanlarda yaygin bir sekilde bulunmasina ragmen, virüsün insanlara bulasmasina neden olan hayvanlar siklikla kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardir.
Bu hayvanlarin salyasinda bulunan kuduz virüsü, hayvanin isirmis oldugu yerdeki yaradan içeriye girer. Daha sonra yavas yavas ilerler ve beyne ulasir. Bu yüzden hastaligin kuluçka süresi 10 gün ile 6-8 ay arasinda degisir. Hayvanin isirdigi yer, kafaya ne kadar yakin olursa kuluçka süresi de o kadar kisa olur.

KUDUZUN BELiRTiLERi
Kuduza neden olan virüs beyne ve omurilige yerlestikten sonra kuduzun ilk belirtileri ortaya çikar. Bundan sonra hayvanin, kuduz olup olmadigini anlamak çok kolaydir. Hayvan; huzursuz, . tedirgin ve hirçindir. Çünkü virüsün yerlesmesiyle merkezi sinir sistemi uyarilmistir. Hayvan daha sonra saldirgan bir hal alir ve diger hayvanlari ve insanlari isirmaya baslar. Bu döneme kudurma evresi denir. Bu süre içinde hayvanda felç belirtileri ortaya çikar. Dolayisiyla su içmek istemez, tükürügünü yutamaz ve agzindan salyalar akmaya baslar. Havlamasi, bogazinda bir sey varmis gibi boguktur ve isiktan rahatsiz olur. Bu belirtiler ortaya çiktiktan sonra 4-5 gün içinde hayvan ölür. Bazi vakalarda saldirma ve kudurma belirtileri görülmez ve hayvan agir bir felç geçirerek ölür.
insanda ortaya çikan belirtiler de hemen hemen aynidir. ilk dönemde çirpinma, huzursuzluk görülür. Bunu takiben kaslar agrili . bir sekilde kasilmaya baslar ve felç gelisir. Siddetli bogaz kasi kasilmalari oldukça aci vericidir. Bu yüzden hasta kisi suyu içmekten ve görmekten çok korkar. Eger hastalik belirtileri ortaya çikarsa, merkezi sinir sistemindeki yutkunma ve nefes alip verme refleksleri durur. Bu yüzden belirtiler baslayinca tedavi imkani yoktur.

KUDUZ TEDAViSi
Hastaligin ancak kuluçka döneminde uygulanan koruyucu tedavi oldukça basarili sonuçlar verir. Bu yüzden kuduz artik eskisi gibi korkutucu hastaliklar arasinda degildir. Hastaligin bulasmis oldugu düsünülen kisilere, vakit kaybetmeden asi ya da bagisik serum uygulanir. Koruyucu tedavinin amaci budur. Etkisi zayiflatilmis kuduz virüslerinin hayvanlara asilanmasiyla ve hayvanlarin kan serumunun insanlara siringa edilmesiyle hayvanin kaninda bulunan antikorlar kuluçka döneminde virüsleri öldürerek insanlari ölümden kurtarir. 1885 yilinda Fransiz bilimci Louis Pasteur ilk olarak bu serumu uygulamistir. Fakat virüs vücuda girdikten sonraki 24 saat içinde etkilidir. Bu yüzden kazanilan bagisiklik geçicidir. Bu sebeple, kuduz oldugu süphelenilen bir hayvan isirdiginda 1 günü geçmeden koruyucu tedaviye baslamak gerekir. Kuskulanilan her vakada asi ya da serum uygulanmalidir. Çünkü asi da serum gibi geçici bagisiklik kazandirir.
Dogrudan etkisiz hale getirilmis virüslerle yapilan kuduz asisi önceleri kuduz hayvanlarin beyninden elde ediliyordu. Yaranin agirligina ve kafaya yakinligina göre 2-3 hafta süreyle uygulaniyordu. Artik, laboratuvarlarda üretilen yeni kuduz asisi (HDCV) ile koruyucu tedavi daha güvenli ve oldukça kolaydir. Kola siringa edilerek yapilan bu asi, agir yan etkilere neden olmaz ve en kötü yaralarda bile bir kaç gün araliklarla en çok 4 kez uygulanmasi yeterlidir.

KUDUZDAN KORUNMA
Kuduzdan korunmanin en etkili yöntemlerinden birisi hayvanlara düzenli olarak kuduz asisinin yapilmasi ve süphelenilen hayvanlarin gözetim altina alinarak hastaligin yayilmasinin engellenmesidir. Ayrica tüm köpekler kaydedilmeli, basibos ve sahipsiz hayvanlar bulundurulmamalidir. Süphelenilen durumlarda, hayvanlar 10 gün boyunca gözetim altinda tutulmalidir. Eger bu süre sonunda hayvan ölmüyorsa kuduz degildir.
Kuduz süphesi ile ölen hayvanlarin kafalari bozulmadan ambalajlanir ve buz içinde laboratuvara verilir. Eger kuduz hayvanlar tarafindan isirilan bir baska hayvan, asilanmamissa öldürülmelidir. Öldürülemeyen hayvanlar ise en az 6 ay boyunca karantina altina alinmalidir. Bu hayvanlar yakalandiktan sonra ve 6 ay sonra kuduz asisiyla asilanmalidir. Eger asili hayvan, baska bir hayvan tarafindan isirilmissa yeniden asilanmali ve 3 ay boyunca gözetim altinda tutulmalidir.
ingiltere’de diger ülkelerden gelen kedi ve köpekler çok siki karantina altinda tutulur. Bu yüzden bu ülkede kuduz %100′e yakin önlenmistir. Meslegi geregi kuduza yakalanma ihtimali olan kisiler düzenli olarak asilanmalidir.Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir