lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

RAMAZAN ve ORUÇ

 
REKLAMLAR

RAMAZAN RUHU, ORUÇ, HUZUR VE SAGLIK

Oruç tutarken bizi sarip sarmalayan tok gözlülügü, sabir ve sadeligi iftar ve sahur sirasinda da devam ettirsek, hatta bu ruh halini yasam boyu sürdürsek, o kadar farkli oluruz ki..

islam Dünyasi için yilin en önemli ayi içindeyiz. is yerlerinin düzeni, sosyal yasamimiz, evdeki aliskanliklarimiz, mutfagimiz ve hatta ülke çapinda ekonomik hayat bile tamamen Ramazana uyumlanmis durumda. Bu atmosfer, oruç tutsak da tutmasak da, insani sarip sarmaliyor, özlü degerleri hatirlatiyor, dostlari, akrabalari yakinlastiriyor, yalniz olmadigini duyumsatiyor. Ama en önemlisi tek basina, kendi ruhumuzda ve kendi bedenimizde neler yasadigimiz. Ramazan bir an durup düsünmek, aliskanliklarin sisleri içinden çikip, yasamin akisini seyretmek, onun anlamini ve kisisel olarak hayata karsi durusumuzu gözden geçirmek için essiz bir vesile. Bunlari yapamiyorsaniz, yazik Ramazanâ??da sisler içinde geçiyor demektirâ?¦

Oruç gelenegi insanlik kadar eskidir:

Oruç, geçmisi çok eskilere dayanan köklü bir gelenektir. Eski çaglarda, özellikle rahipler Tanrilara yakinlasmak için oruç tutarlardi. Helenistik Dönem inançlarina göre, Tanrilar kutsal ögretileri ancak oruç tutan kisilere gönderirlerdi. Sibirya Tungu Samanlari ruhlarla iliski kurabilmek için oruç tutarlardi. Budhist rahipler, belirli günlerde oruç tutarak arinacaklarina inanirlar. Çinâ??de göksel Yang ilkesinin baslamasindan önce belirli bir süre oruç tutulur. Katolikler ve Ortodokslar, her yil 40 günlük büyük bir perhiz yaparlar ve Noelâ??den önce oruç tutarlar. Yahudiler özellikle Kefaret Günü olan Yom Kippurâ??da 24 saat kesintisiz oruç tutarlar. Arap alemi islam öncesi dönemde de oruç tutardi.

Vücuttan ruha uzanan bir yol:

Orucun ve tüm inanislarin manevi yönü çok degerli kuskusuz. Ama benim üzerinde durmak istedigim, bu manevi arinma ile bedensel arinmanin birbiriyle iç içe oldugu. Oruç, insanlari manevi olarak yükseltmek için yemeyi ve içmeyi kisitlayan maddesel bir yaklasimla basliyor. Bu o kadar normal ki, duygu ve düsüncelerimiz vücut kimyasindan baska nedir ki? Düsüncelere ulasmak, degistirmek, onarmak için en dolaysiz yol vücudu degistirmektir. Yogaâ??nin gizemli gibi algilanan gerçegi de bu yaklasimdan yola çikar.

Arinma vesilesi:

Bütün bunlarin altinda yatan anlamin tek yanli bir özveri ve çile olmadigini, ayni zamanda kendinize hizmet oldugunu düsünmek yanlis olmaz. Ruhunuz kadar, bedeninizi de saf olmayan seylerden arindirmanin bir yoludur oruç. Vücudumuza zarar veren zehirli maddeleri atmamizi saglar. Vücudumuz toksinlerden arindikça, düsüncelerimiz berraklasir, zihnimiz sakinlesir ve kendi hayatimiz üzerindeki kontrolümüz artar. Aliskanliklarin esiri olmak yerine daha saglikli ve verimli yasayacak bir potansiyel kazaniriz.

Asiri yeme insan dogasina yabancidir:
Esasinda, insanlik varoldugundan bu yana, son yüzyilda (özellikle gelismis ülkelerde) oldugu kadar büyük bir bolluk ve atistirma aliskanligi görülmedi.. Çogumuzun ihtiyacimizdan fazla yedigine ve buna bagli olarak sismanlik ve birçok hastalikla bogustugumuza kusku yok. Yasam kalitemizi bozan bu hastaliklar tamamen çagin hastaliklaridir. Binlerce yil önce insanlik ne kolesterol ne trigliserit nede damar tikanikligini tanimiyordu. Çünkü bu ölçüde fazla ve zararli yag tüketimi yoktu. Bu kadar sos, bu kadar katki maddesi, bu kadar gida islemesi, bu kadar çesit yoktu. Bolluk dönemlerinde bile gidalar günümüze oranla daha saf kullaniliyordu. Dogrusunu isterseniz, devamli ve asiri yeme insan organizmasina yabancidir..

Ölçülü açlik toksinleri temizler:

Ölçülü yemek sifa, asiri yemek zehirdir. Yarin canli olmak için bugün yapabilecegimiz en yararli sey, bu gece az yemek ve gerektigi kadar uyumaktir. Uykudan yeterince yararlanmak için karnimiz bos olmalidir.. Biraz açlik, gençlik pinarimiz olan büyüme hormonunun ve uykuda salgilanan melatoninin yükselmesini saglar. Melatonin hormonu en güçlü antioksidandir. Bos mideyle uyumak toksinlerin atilmasina yardimci olur.

iftar ve sahur vakti sadelikten sasmayin:

Ramazanda oruç tutmak bize bu olanagi saglayabilir. iftar vakti hafif ve sade yemekler yiyerek ve gece yatincaya kadar sadece su ve bitki çaylari içerek, hem ruhumuzu hem de bedenimizi arindirabiliriz. Size örnek bir menü vermek yerine, oruç tutarken sizi sarip sarmalayan tok gözlülügü, sabir ve sadeligi iftar ve sahur sirasinda da devam ettirmenizi hatta bu ruh halini yasam boyu sürdürmenizi öneriyorum.

Suyun önemi:

Her zaman oldugu gibi, Ramazanâ??da da su içmek çok önemlidir. Su içmek toksinleri atmanin en iyi yoludur. iftarda ve sahurda önce su için. Bu arada su bardaginizi yaninizdan ayirmayin ve 1,5 litre su içmeye çalisin. Biraz soguk veya serin su, ilik sudan daha kolay emilir böylece su kaybini daha etkin bir sekilde giderir.

Orucu bozarken aç karnina su içilmesi vücuttaki zararli toksinleri temizler. Yatincaya kadar sekersiz bitki çaylari içerek su ihtiyacinizi karsilamaya devam edebilirsiniz. Ama kahve içmemeye çalisin çünkü vücudunuzun susuz kalmasina yol açar.

Gelecek hafta yeni bir konuda bulusmak üzere hosçakalin,

Dr. Yasemin Fatih AMATOFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir