lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

SEBZELER

 
REKLAMLAR

Sebze ve meyveler ne kadar çig ve taze yenirse faydalari da o kadar çok oluyor. Eski insanlarin saglikli ve uzun yasamis olmalarinin sebeplerinden biri de, yiyeceklerini çig yemis olmalari. Sebze ve meyveyi az yiyenlerde çesitli hastaliklar daha çok görülüyor ve bunlar ciliz, boysuz, dayaniksiz ve kisa ömürlü oluyor.

ISPANAK

Amerika Birlesik Devletleri nde (ABD), tüketimde ispanak salatasi basi çekiyor. Demir yönünden zengin, koyu yesil yaprakli ve güzel tadi olan ispanak, diger yaprakli sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Salatada yenilen çig ispanak, harika bir lif kaynagi. Ispanak suyu, bol C vitamini ile soguk alginliklarina karsi dayaniklilik veriyor ve hemoroid rahatsizligina iyi geliyor.

Ispanak, provitamin A, C vitaminleri, demir ve çesitli enzimlerce çok zengin olup, bu maddeler, insanda bol kan yapiyor. Ispanak ayrica, kemiklerin ve dislerin saglamligini temin ediyor. Ispanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekligi giderip bagirsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsizligi olanlara, haftada 1-2 fincan taze sikilmis . ispanak suyu içmeleri öneriliyor.

Uzmanlar, ispanagin, karacigeri, lenf bezlerini, kan dolasimini uyardigini belirterek, hamilelere, kanli-canli bir bebege sahip olmalari için bol ispanak yemelerini tavsiye ediyor.

FASULYE

Taze fasulyenin, vücudun çalismasini, gelismesini ve tamirini sagladigini vurgulayan uzmanlar, genç-ihtiyar herkese tavsiye ediyor. Uzmanlar, taze fasulyenin, pankreas bezesini, böbrekleri, karacigeri ve . kalbi kuvvetlendirdigini, albümin ve sekerde de çok fayda verdigini bildiriyor.

BEZELYE

Kansizligi gideren ve pekligi geçiren taze bezelyenin, kan kanserine karsi koruyucu etkisi oldugunu ifade eden uzmanlar, gida degeri ve insana zarar vermeme bakimindan fasulyeden daha üstün oldugunu savunuyor.

SIVRI BIBER

Uzmanlar, biberlerde, bol beta karoten, C, P ve K vitaminleriyle bazi alkoloidler bulundugunu kaydederek, bunlarin, mideyi kuvvetlendirdigini, istah açtigini ve mide tembelligini giderdigini söylüyor. Özellikle aci biberin, erkeklerde cinsel istegi arttirdigini belirten uzmanlar, P vitamini ile damarlari yumusatip kanamayi önledigini, K vitamini ile de kanin pihtilasma kabiliyetini arttirarak kanamalari durdurdugunu bildiriyor.

PATLICAN

Uzmanlar, patlicanin, A vitamini, fosfor ve kendine has bazi esanslara sahip oldugunu, bunlarla sinirleri teskin ettigini ve kalp çarpintisini giderdigini vurguluyor. Patlicanin pankreas, karaciger ve böbrekleri kuvvetlendirdigini, bol idrar söktürdügünü, vücuttaki fazla suyu disari bosalttigini ve kilo verdirdigini kaydeden uzmanlar, seker hastalarinin, patlican salatasindan çok fayda gördügünü, kansizliga iyi geldigini, kani arttirdigini ve kalbe sükunet verdigini ifade ediyor. Uzmanlara göre, patlican, en saglikli olarak kül veya ocakta pisirilip kabuklari soyulmali ve ince kiyilmali.

LAHANA

Bol miktarda B, C ve E vitamini ve potasyum içeren lahananin, seker ve romatizma hastalari için de çok faydali oldugunu belirten uzmanlar, bol arsenik, kükürt ve vitaminleri ile kani temizleyip cildi güzellestirdigini, bol idrar söktürdügünü, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla disari attigini bildiriyor. Uzmanlar, lahananin kansizligi giderdigini ve kansere karsi etkili oldugunu da kaydediyor.

Uzmanlar, sadece lahana çesitlerinde bulunan U vitamininin, mide ve bagirsaklarin iç yüzeyini korudugunu, oralardaki yaralarin iyilesmesini sagladigini da vurgulayarak, bu sebzenin, yaslanmayi önleyici ve kalp krizine karsi koruyan bir mineral kabul edilen selenyumun kaynagi oldugunu hatirlatiyor. Uzmanlar, selenyumun ayrica, saglikli görünüslü bir cilt verdigini ve erkegin cinsel gücünü arttirdigini da belirtiyor.

KARNABAHAR

Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriginde, kadinlari gögüs kanserine karsi koruyan indol-3 karbonal bulunan karnabaharin, lahanadaki besin degerinin çoguna sahip oldugunu bildiren uzmanlar, "Karnabahar çiçek oldugu için, bol bol fosfor ve vitaminleri, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttirir, buna bagi olarak kalp rahatsizliklarini da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalistirir, onlarin yipranmasini önler" diyorlar.

BROKOLI

Uzmanlar, brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten bulundugunu söyleyerek, bu sebeple yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden oldugunu kaydediyor. Beta karotenin, güçlü bir kanser savasçisi oldugunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bagirsak kanserleri tehlikesini azalttigini ifade ediyor.

Brokolinin ayrica, B1 ve C vitamini ile dolu oldugunun altini çizen uzmanlar, yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerdigini belirtiyor. Mineral ve demir eksikligini gideren brokolinin vitamin deposu oldugunu bildiren uzmanlar, suyunun havuç veya elma suyu ile karistirilarak içilmesinin de faydali oldugunu kaydediyor.

PIRASA

Pirasanin bol vitaminleri, mineralleri ve çesitli nitritleri ile çok sifa verici özelligi bulundugunu vurgulayan uzmanlar, mide-bagirsak rahatsizliklari, deri hastaliklari, damar sertligi için faydali oldugunu belirtiyor. Uzmanlar, pirasa yemeginin, bagirsaklara yumusaklik verip pekligi giderdigini, hemoroidi olanlara da ferahlik sagladigini bildiriyor. Uzmanlar, pirasa çorbasinin, böbrekleri çalistirarak bol idrar söktürdügünü ve vücutta birikmis üre asidi ve ürat tuzlarini disari attigini ifade ediyor.

ENGINAR

Karaciger ve kalbin en iyi dostu olan enginarin kani temizledigini ve yorgunlugu giderdigini vurgulayan uzmanlar, diger zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla disari atarak vücuda dinçlik verip dinlendirdigini söylüyor. Uzmanlar, enginarin, beyin yorgunlugunu çabucak geçirdigini, kalp adalelerini kuvvetlendirdigini, onu rahatsiz eden üre ve kolesterolü düsürerek kalbin rahat çalismasini sagladigini, seker hastalari için de çok faydali oldugunu, mide ve bagirsaklari dezenfekte ederek ishalleri durdurdugunu kaydediyor.

KEREVIZ

Kerevizin yaprak ve saplarinin, bol vitaminleri ve çesitli madeni maddeleriyle çok faydali oldugunu belirten uzmanlar, mideyi kuvvetlendirdigini ve istah açtigini bildiriyor. Uzmanlar, kerevizin, iç salgi bezlerini ve özellikle vücutta çok çesitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalistirdigini, sinir yorgunlugunu da önledigini ifade ediyor. Kani pisliklerinden temizledigini ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir . hal almasina yaradigini vurgulayan uzmanlar, kerevizin diger faydalarini söyle siraliyor: "Karacigerin sisligini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sariligi gideriyor, böbrekleri çalistiriyor, fazla suyu disari atiyor. Böbreklerden kumu, tasi döküyor. Sismanlari zayiflatiyor ve cinsel faaliyeti çok arttiriyor."

SEMIZOTU

Semizotunun, kanama hastaliklarinda ve peklikte çok faydali oldugunu kaydeden uzmanlar, kani temizledigini, bol . idrar söktürdügünü, kani, üre ve benzeri pisliklerinden temizledigini, sinir krizleri ve beyin yorgunlugunu geçirdigini, böbrekteki kum ve tasi döktügünü bildiriyor.

Semizotunun, seker hastalarinin susuzlugunu azalttigini, sismanlara kilo verdirdigini belirten uzmanlar, semizotu, yesil salata olarak yenirse faydasinin fazla oldugunu ifade ediyor.

PATATES

Avrupa ve ABD de mutfagin bas kösesinde yer alan patatesin besleyici maddelerinin çogunlugunun, kabugunun hemen altinda veya yakininda oldugunu belirten uzmanlar, bu sebeple patatesin, kül veya buharda pisirildikten sonra soyulmasi gerektigini vurguluyor.

Patatesin mutlaka salata veya soganla yenilmesi gerektigini ifade eden uzmanlar, patates, yagda kizarmis olarak yenmezse kilo aldirmadigini, sismanlar ve seker hastalari için iyi bir gida oldugunu bildiriyor. . Seker hastalarinin, ekmek yerine bol patates yiyebilecegini söyleyen uzmanlar, ancak potasyumun zayi olmamasi için, patateslerin külde veya çift tabanli tencerede pisirilmesi gerektigini kaydediyor.

Uzmanlara göre, patatesin yaklasik yüzde 20 si karbonhidrat ve kalori degeri oldukça düsük. Bol B vitaminleri, C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve fazla miktarda potasyum içeriyor. Orta boy bir patates, günlük C vitamini miktarinin 1/3 ünü temin ediyor. Sindirimi kolaylastiriyor. Bagirsaklari, böbrekleri ve kani temizliyor, kabizligi önlüyor. Kansere karsi koruyor ve yorgunluga karsi birebir.

DOMATES

Bol ve çesitli vitaminleri, mineralleri ve faydali organik asitleri ile tibbi degeri çok yüksek bir sebze olan domatesin, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum verdigini vurgulayan uzmanlar, bir domatesteki C vitamininin, tavsiye edilen günlük miktarin yüzde 50 sinden fazla oldugunu bildiriyor.

Uzmanlar, domatesin damarlari yumusattigini, kani durulttugunu, üre miktarini düsürdügünü, vücudu gençlestirdigini belirterek, kalp, karaciger, böbrek bozukluklari ve sekerliler için çok faydali oldugunu ifade ediyor.

Domatesin, böbrekleri çalistirarak bol idrar söktürdügünü ifade . eden uzmanlar, vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarini eriterek idrarla disari attigini, vücutta biriken suyu bosalttigini kaydediyor. Uzmanlar, kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze oldugunu bildiriyor.

Domatesin C ve E vitaminleri içerdigini, zengin bir potasyum kaynagi oldugunu ve çok az miktarda tuz bulundugunu söyleyen uzmanlar, yüksek kan basincini düsürmeye yardimci oldugunu ve vücudun su tutmasini engelledigini ifade ediyor. Domatesin hazmi kolaylastirdigini, özellikle nisastali yiyeceklerin (hamur isleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sagladigini vurgulayan uzmanlar, kabuk ve çekirdekleriyle bagirsaklari harekete geçirdigini ve pekligi giderdigini belirtiyor.

SOGAN

Soganda bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydali maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazim arttirici fermentler bulundugunu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozuklugu, pankreas tembelligi (sekerliler), sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastaliklari, cinsel iktidarsizlik, mide zayifligi gibi hastaliklarda çok fayda verdigini, bol idrar söktürdügünü ve vücutta birikmis su ve üreyi disari attigini bildiriyor. Soganin, vücuttaki fazla tuzu da disari attigini belirten uzmanlar, pankreasi çalistirarak insülin ifrazatini arttirdigini ve kanda seker seviyesini düsürdügünü kaydediyor.

Fazla sogan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldügünü ve o ülke halkinin uzun yasadigini ifade eden uzmanlar, soganin, karacigeri ve bagirsaklari dezenfekte edip zehirlerini temizledigini ve gidalarin orada vücudu zehirlemesini önledigini, bagirsak kurtlarini döktügünü bildiriyor.

Uzmanlar, agizda sogan kokusunu gidermek için yemekten sonra biraz ekmek kabugu veya maydanoz çignenmesinin yeterli oldugunu söylüyor. Uzmanlar ayrica, soganin patateslerden ayri, kuru, soguk bir yere kaldirilmasi gerektigini, çünkü sogan ve patatesin birbirini etkiledigini ve soganin, patateslerden salinan nemle yumusadigini hatirlatiyor.

SARIMSAK

Uzmanlara göre, bu keskin kokulu yumruda, her türlü harika özellik mevcut. Sarmisagin tansiyon düsürdügü, kan pihtilasmasini azalttigi, kötü LDL kolesterolünü düs, dürdügü, bazi mide kanserlerini önledigi, bagisiklik sistemini güçlendirdiginin ispatlandigini söyleyen uzmanlar, sarimsaktaki "allicin" denilen bir maddenin, sadece kendi özgü kokusunu vermekte kalmadigini, ayrica bakteri gelisimini önledigini, vücuttaki mantari ve maya olusumunu tahrip ettigini kaydediyor.

Uzmanlar, sarimsakta 2 kuvvetli antibiyotik, çok tesirli esanslar, bol iyot ve kükürt bulundugunu ve insan sagliginda çok degerli vazife gördügünü belirterek, "Damar sertligini giderir, kani durultur, kalbi kuvvetlendirir, bronslari dezenfekte eder, cilt hastaliklarini giderir ve kansere karsi korur" diyorlar.

Uzmanlar, sarimsakli yogurdun, zehirlenmelere karsi insani korudugunu ve sarimsagin en ince . damarlari dahi temizleyerek oralara kan gitmesini sagladigini bildiriyor. Uzmanlar, sarimsagin, bütün salgi bezlerini çalistirmak ve vücudu zehirlerinden temizlemek suretiyle, genç ve dinç olmayi, uzun yasamayi sagladigini kaydediyor.

HAVUÇ

Uzmanlar, havucun, süratle kan yapici, kuvvetlendirici, ishal kesici, peklik giderici, mide ve bagirsagin yakin dostu, safra akitici, karacigeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze oldugunu söylüyor. Kansizlik halinde, sabah-ögle-aksam taze çikarilmis 1 çay bardagi havuç suyu içilmesi, suyu çikarilamazsa ince rendelenmesi ve iyice çignenerek yenilmesi öneriliyor.

Mide ve bagirsak kanamalarinda da havuç suyunun çok faydali oldugunu ifade eden uzmanlar, havucun, özel sekeri, A vitamini ve bol vitaminleri ile karacigeri kuvvetlendirdigini, ona rahatsizliginda . kendi kendini tamir imkani verdigini, vücuttaki üre asidi, ürat tuzlari, benzeri yorgunluk maddelerini, diger zehirleri idrarla disari attigini vurguluyor.

Havucun, bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verdigini ve gözlerin sihhatli kalmasini sagladigini belirten uzmanlar, kalp rahatsizligi ve damar sertligi olanlara havucun çok fayda verdigini, her gün yenen bir . havucun da akciger kanseri tehlikesini yariya indirdigini bildiriyor.

Uzmanlar, havuçtaki beta-karotenin de gözleri, yasliligin getirdigi görme zayifligindan korudugunu ve bagisiklik sistemini kuvvetlendirdigini vurgulayarak, havuçlarin çig veya pismis olarak yenilirken asla soyulmamasi gerektigini, sadece temiz yikamanin kafi oldugunu kaydediyor.

SALATALIK

Salataligin kani temizledigini, karacigeri ve böbrekleri çalistirarak bol idrar söktürdügünü ifade eden uzmanlar, idrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarini eritip disari attigini bildiriyor. Salataligin, içerigindeki bol kükürdü ile kani temizledigini, ciltteki ter bezlerini çalistirdigini belirten uzmanlar, bol vitamin ve madeni madde verdigini, böylece cildin taze ve pürüzsüz olmasina yardim ettigini vurguluyor.

Salataligin kendisi veya suyunun, cildi bir tonik kadar temizledigini söyleyen uzmanlar, et yemeklerinin verdigi susuzlugu kestigini kaydediyor. Salataligin, sicak bir havada iç isisinin dis isidan 20 derece daha düsük oldugu ve bu sebeple serinletici olarak yendigi bildiriliyor.

TURP

Uzmanlar, çesitli esanslari, bol C vitamini, iyot ve kükürdüyle turpun, karacigeri midçalistirdigni, böbreklerdeki kum ve tasi döktügünü, bronslara çok iyi tesir ettigini, dalak sisligini giderdigini ve cildi güzellestirdigini ifade ediyor. Uzmanlar, turpun bagirsaklari dezenfekte edip pekligi giderdigini, aksam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyunun çok iyi uyku verdigini söylüyor.

MAYDANOZ

Uzmanlara göre maydanoz, dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposu durumunda. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunuyor. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacinin çogunu karsiliyor. Böbrekleri, karacigeri ve idrar yollarini temizlemeye yardim ediyor. Kan sekerini normal seviyede tutuyor ve kansere karsi da koruyucu.

MARUL

Bol miktarda çesitli mineralleri içeren marulun, sinirleri teskin edip iyi uyku verdigini ve erkeklerde cinsel arzuyu frenledigini belirten uzmanlar, yemekten önce salata seklinde yenen marulun, seker hastalarinin kandaki seker seviyesini düsürdügünü bildiriyor. Marulun bol idrar söktürdügünü ve kani pisliklerden temizledigini vurgulayan uzmanlar, karaciger ve dalak sisligini, sariligi giderdigini, kadinlarda adet dönemlerinin, zamaninda ve agrisiz olmasini sagladigini bildiriyor. Uzmanlar, marul suyu, yüze sürülürse ergenlik sivilcelerini giderdigini, oralara tazelik ve pembelik verdigini kaydediyor.

ROKA

Çesitli esanslari, P ve K vitaminleri, çok faydali mineralleri içeren rokanin, karacigerin dostu, mideyi kuvvetlendirici, kansizligi gideren, cinsel gücü çok arttiran bir yesillik oldugu ifade ediliyor. Uzmanlar, yesil salata seklinde yenen rokanin, tadi ve asitleri ile mideyi çalistirdigini, hazmi arttirdigini, istahi açtigini, böbrekleri çalistirdigini, idrar söktürdügünü ve karinda toplanan suyu bosalttigini bildiriyor.

TERE

Terenin, çig salatalara lezzet ve canlilik kattigini, ayrica degerli bir sebze suyu oldugunu vurgulayan uzmanlar, çesitli vitaminler ve özellikle C vitamini, bazi faydali esanslar ve mineralleri ile çok tesirli ve faydali oldugunu belirtiyor. Uzmanlar, terenin, karaciger, böbrek ve bronslari çalistirdigini, gribi geçirdigini, kanda sekeri düsürdügünü, kansizligi giderdigini, aci tadi ve diger maddeleriyle mideyi çalistirip hazmi arttirdigini, istahsizlik çekenlere çok fayda verdigini, bol demiri ile kani tazeledigini, kansere karsi korudugunu, bagirsaklardaki çesitli solucanlari döktügünü kaydediyor.

Uzmanlar, terenin sinirleri dinlendirdigini ve cinsel istegi arttirdigini belirterek, çig olarak, az miktarlarda yenilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar, fazlasinin zarar verdigi uyarisinda bulunmayi da ihmal etmiyor.

SALGAM

Salgamin tas ve kum döktügünü, bronslari bosalttigini, bol idrar söktürdügünü ve pekligi giderdigini söyleyen uzmanlar, salgamin yapraklari ince kiyilarak salata seklinde yenirse yukaridaki hastaliklara iyi geldigini bildiriyor. Uzmanlar, seker hastalarinin da salgam yiyebilecegini vurguluyor ve salgam ne kadar çig yenirse o kadar faydali oldugunu hatirlatiyor.

Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir