lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Sigara Birakma Yöntemleri

 
REKLAMLAR

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sagligi sorunudur. Geçtigimiz yüzyilin sonunda yaslari 35-69 yas arasinda bulunan insanlarin ölümlerinin %30′unun, 69 yas üstündeki insanlarin ölümlerinin ise %14′ünün sigara içimine bagli gelistigi tahmin edilmektedir. Yetmisli yillardan bugüne gelismis ülkelerde sigara içim oranlari azalmakla birlikte gelismekte olan ülkelerde yükselmeye devam etmistir . Türkiye’deki eriskin nüfusun yaklasik yarisi sigara içmektedir. Dünya Bankasi raporlarina göre 1990-1997 yillari arasinda dünyada sigara içiminin en hizli arttigi ikinci ülke Endonezya’yi izleyen Türkiye’dir. Türkiye’de 1965-1992 yillari arasinda akciger kanserinden olan ölümler erkeklerde %25′ten 40′a, kadinlarda %12′ den %17′ye yükselmistir. Dünyada sigara içmenin yayginliginin bir ölçütü olarak yapilan arastirmalarda sigaradan dolayi her 10 saniyede bir kisinin öldügü hesaplanmaktadir. Sigara vazgeçilebilir bir aliskanliktir. Sigaraya karsi alinan önlemler ve egitim programlari sonucu, Amerika’da 36 milyon, Fransa’da 8 milyon ve Isviçre’de 1 milyon kisi sigarayi birakmistir. Ancak sigara içimi/bagimliligi Dünya Saglik Örgütü’nün siniflandirilmasinda (International Classification of Diseases,10th Revision; F.17) bir hastalik olarak ele alinmaktadir. Bu nedenle sigara bagimliliginin (hastaliginin) tedavisi hekimin görevleri arasindadir.
Saglik kuruluslarina basvuran olgularin hangi nedenle gelmis olursa olsunlar sigara içme durumlari kesinlikle sorgulanmalidir. Hekim karsilastigi her hastayi sigara aliskanliklari açisindan sorguladiktan sonra hastasina sigarayi birakmasini önermeli, birakma konusunda hastasini yönlendirip, gerekli tedavi yöntemlerini uygulamalidir. Sigarayi birakma döneminde hastanin izlenmesi ve desteklenmesi gereklidir. Sigaranin birakilmasi, sigaranin neden oldugu hastaliklarla ilgili hastalari tedavi eden bütün tip branslari açisindan oldugu gibi, halk sagligi ve koruyucu hekimlik açisindan da önemlidir. Sigara içiminde; davranis aliskanligi, fizik ve psikolojik bagimlilik rol oynamaktadir. Sigaranin birakilmasina yardimci olmak için bir çok yöntem gelistirilmistir. Bunlarin baslicalarindan biri olan davranisçi yöntem; hasta egitimi, bireysel ya da grup terapileri, ters güdülenme ve tiksindirme, psikoterapi, transendental meditasyon, hipnoz, desensitizasyon ve duygusal deprivasyonu içerir.
Egitim programlari sigaranin sosyal ve psikolojik bir aliskanlik oldugu, bu nedenle iradenin ve motivasyonun güçlendirilmesi ile sigaranin biraktirilacagi düsünülerek hazirlanmissa da, beklenildigi kadar basarili olamamistir . Ters güdülenme ve tiksindirme davranis teknigi ile sigaranin birakilmasinda sigara içimine karsi olumsuz bir yanit olusumunun ögrenilmesi saglanmaya çalisilir. Ancak bu teknigin saglik açisindan bazi yan etkileri ortaya çikmistir. Kendi kendine birakma teknigi genellikle bir yönetici ya da terapistin yönetiminde kisinin kendi kendine sigarayi birakmasidir ve bazi ters güdülenme yöntemlerini de içerir. Sigaranin birakilmasini saglamak amaciyla birçok ülkede gönüllü saglik örgütleri, tarafindan grup tedavilerine yönelik programlar hazirlanmistir. Bu programlarin içerikleri benzer olup, genellikle konferanslar, grup etkinlikleri, kisinin günlük aliskanliklarini tanimasina yönelik egzersizler, sigaranin azaltilarak birakma gününe karar verilmesine yönelik programlar, asiri sigara içme istegi ile bas etme yöntemleri, sigaraya yeniden baslanmasini engellemeye yönelik öneriler ve stres tedavisinin pratiklerinin yapilmasi gibi konulari içerir. Kullanilmakta olan sigara markasi degistirilerek nikotin içerigi daha düsük oldugu bilinen bir sigara markasina geçilmesi ya da içilmekte olan sigara markasini degistirmeden günlük içilen sigara sayisinin yavas yavas azaltilmasi, günlük nikotin alimini düsürmeye yönelik azaltma yöntemleridir. Ancak yavas yavas azaltma yöntemleri kandaki nikotin düzeyini esik degerin altina düsürerek nikotin yoksunluk belirtilerinin ortaya çikmasina neden olur. Bu durumda oldukça sikinti ve stres hisseden kisinin yeniden eski aliskanligina dönmesi olasidir. Sigaranin birden bire birakilmasi ise kisinin nikotin yoksunluk belirtilerini yogun olarak hissettigi oldukça zor bir yöntem olmakla birlikte bir-iki haftalik bir . süre sonunda bu belirtilerin siddeti azalmakta ve sonraki günlerde birdenbire birakanlar yavas yavas azaltanlara göre daha ender olarak asiri sigara içme istegi ile zorlanmaktadirlar. Dolayisiyla birdenbire birakanlarin yeniden baslama egilimi, azaltarak birakanlara göre daha azdir.
Hekimin Destegi Hekimlerin telkin, öneri ve desteklerinin birçok sigara içen hastayi sigarayi birakma konusunda motive ettigi, hastalara cesaret vererek birakmayi denemesini sagladigi bilinmektedir. Özellikle birinci basamakta çalisan hekimlerin sigara birakma konusunda duyarli olmalari çok önemlidir. Hekimlerin yönlendirdigi ve olgularin en az alti ay izlendigi 28 sigara biraktirma programinin analizinde hekimlerin yalnizca hastaya sigarayi birakmasini ögütledigi 15 programin ortalama basarisi %5 (%3-%13), hekimlerin hastaya sigaranin birakilmasi için yogun destek verdigi 13 programin ortalama basarisi %29 (%13- %40) olarak saptanmistir. Hamilelerin, akciger ve kardiyovasküler hastaligi olan kisilerin hekimlerin yönlendirmesi ile sigarayi birakma oranlari diger olgulara göre daha yüksektir. Hamilelerde bu oran %1-35 arasinda degismektedir. Hekimlerin destegi ile sigaranin birakilma oraninin akciger hastalarinda %10- 76 (ortalama bir yil . birakmis kalma orani %31.5), kalp hastalarinda %11-73, (ortalama bir yil birakmis kalma orani %43) olarak bulunmustur . Ani ölüm ya da yakin bir zamanda ölüm korkusu sigaranin birakilmasinda en güçlü motivatörlerdendir. Yakin zamanda miyokard infarktüsü geçirmis olgularin hekimin destegi ile sigarayi birakma orani %60′a kadar yükselmektedir.
Sigaranin birakilmasi sirasinda kisilerin yasadigi dört deneyim (dönem) vardir . Bunlar: 1) düsünce öncesi; kisinin sigarayi birakmayi ciddi bir biçimde düsünmedigi dönem, 2) düsünme; kisinin sigarayi birakmayi ciddi olarak düsündügü ve planladigi dönem, 3) hareket; kisinin sigarayi birakmayi denedigi ve birakmaya çalistigi dönem, 4)birakmis kalma; kisinin sigara içmeyi biraktiktan sonra yeniden içmekten kaçinmasi ve birakmis kalmasidir.
Bütün bu dönemlerde hekim telkin ve desteginin sigaranin birakilmasi konusunda büyük önemi vardir. Hekim sigarayi birakmayi düsünmeyen hastasini, birakmasi açisindan uyararak bu konuyu ciddi olarak düsünme yönünde motive edebilir. Sigarayi birakmaya hazir ve kararli olan bir hastaya ise hekim sigarayi birakma teknikleri ve programlari hakkinda bilgi vererek destek olabilir. Yani hekimin sigaranin birakilmasindaki temel destegi bu konuda motivasyonu olmayan hastayi, birakma konusunda motive etmek, birakmaya hazir olan hastaya ise bu konuda destek vermek, birakma yöntemlerini ögretmek ve tibbi tedavi vermektir. Hekimlerin bu konudaki destegi dört asamada degerlendirilebilir: Sorgulama, öneri, tedavi ve izleme .
Sorgulama; Hekim, her klinik görüsmede . hastaya sigara içip içmedigini, ne kadar içtigini, birakmayi düsünüp düsünmedigini, daha önceki birakma deneyimlerini sorar ve nikotin bagimliliginin derecesini belirler. Öneri; Hekim çok net ve anlasilir bir dille hastaya sigarayi birakmasini önerir. Bu önerinin hastanin motivasyonunu güçlendirmesi için sigaranin zararlari, kisisel risk etmenleri, sigarayi birakmasinin kendisine ve ailesine getirecegi yararlar . açiklanabilir. Kisilerin sigarayi birakmasina destek olan motivasyon etmenleri farklidir ve biri için geçerli olan neden digerini hiç etkilemeyebilir. Kisilerin sigarayi birakmasindaki en önemli etmenlerin kendi sagliklarini korumak ve çocuklarina iyi örnek olmak oldugu bildirilmistir. Ancak; sigaranin neden oldugu hastaliklar nedeni ile mortalite açisindan büyük risk tasimalarina karsin sigara içmeyi sürdüren . kisiler vardir. Bu nedenle sigara ve saglik iliskisinin anlatilmasi birçok olguyu sigarayi birakmayi denemesi konusunda motive etmeyebilir. Çünkü sigara içme aliskanliginin farkli bilesenleri vardir. Bu nedenle hekim hastasinin sigara içme aliskanliginin sürmesi durumunda, sigarayi birakmasini önermeyi ve destek olmayi sürdürmelidir.
Tedavi; bu asamada hekim sigarayi birakmak isteyen hastasina birakma yöntemlerinden . birini önerir. Birçok hasta kendi basina birakabildigi gibi, diger yöntemlerden de (farmakolojik tedavi, grup psikoterapileri, vb) yararlanilabilir. Hasta ile birlikte sigarayi birakma tarihine karar verilir. Sigarayi birakirken hastaya yardimci olacak bu konuda yasayabilecegisorunlari açiklayan brosür, kitap, vb verilebilir. Kisinin sigara ile birlikte yapmaya alisik oldugu, sigara ile özdeslestirdigi aktiviteler; çay, kahve, içki içmek, televizyon seyretmek, kitap okumak, el isi yapmak, arkadas toplantilari gibi davranislari birlikte irdelenir. Çünkü sigaranin birakilmasi asamasinda bu özdes aktivitelerin sürdürülmesi sikça sigara içme istegini çagristiracaktir.
Izleme; bu dönemde hekim sigarayi birakan hastasini belirli araliklarla görmek üzere kontrole çagirir. Ilk iki hafta içinde öngörüsme, birakmayi izleyen ilk ay haftalik, bunu izleyen 3., 6., 12. aylarda ise yeniden görüsmeler önerilmektedir. Ilk yil içinde hastanin izlenmesi mektup göndermek ya da telefon görüsmeleri ile de siklastirilabilir. Izleme döneminde hastanin sigarayi birakmis kalma durumu, motivasyonun sürekliligi, yeniden baslama (relaps) egilimi degerlendirilir. Genellikle relapslar, sigara içmenin birakildigi ilk haftalar içinde olmaktadir. Sigarayi birakan kisi ilk iki kontrolüne kadar sigara içmemisse birakmis kalma olasiligi yüksektir. Ancak relapslar basarisizlik olarak degerlendirilmemeli ve yeniden birakma yönünde kisi motive edilmelidir.
Sigara Birakma Polikliniklerinde Hastaya Yaklasim Sigara birakma poliklinikleri sigarayi birakmak isteyen bütün içicilere yogun bir tedavi programinin uygulandigi uzmanlasmis polikliniklerdir. Burada yapilan ilk görüsmede hekim hastanin . genel saglik durumunu degerlendirdikten sonra hastalik riskleri ve birakmanin yöntemleri konusunda bilgi verir ve gerektiginde uygulamayi düsündügü farmakolojik tedavi konusunda hastayi aydinlatir. Bu polikliniklerde sigara konusunda yetismis hekim disi saglik personeli ise psikososyal yardim ya da davranis egitimi açisindan hastaya yardimci olur. Sigara ile ilgili bilgilerin ve uygulanan tedavi programinin yazili dökümante edilmesi önemlidir, bu polikliniklerde hastalara brosür, kitapçik gibi yazili materyal saglanabilir.
Sigara birakma programinin her biri en az 10 dakika süren, dört ya da daha fazla görüsmeyi içermesi önerilmektedir. Hastalar birakma gününden sonraki ilk 15 gün içinde en az bir kez görülmeli, izleyen üç ay, ayda bir kez ve daha sonra 3 ayda bir görüsmelerle bir yillik izlem tamamlanmalidir. Görüsmeler, hem bireysel, hem de grup görüsmeleri biçiminde yapilabilir. Ayrica telefon görüsmeleri etkili bir uygulamadir. Telefon görüsmeleri, olgular kontrole gelmedigi zaman ve poliklinik kontrol tarihleri arasinda, izleyen hekimin belirledigi tarihlerde ve siklikta yapilabilir. Destek ve davranis tedavileri; pratik öneriler (sorun çözme, beceri gelistirme) ile tedavi sirasi ve sonrasindaki sosyal destegi içermelidir. Sigarayi birakacak olan hastanin öncelikle sigarayi birakmaya hazirlanmasi gerekmektedir. Bu nedenle önce kisinin sigara bagimliliginin tanisi gerekir.Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir