lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Sigara Organlarimiza Nasil Etki Eder?

 
REKLAMLAR

iltihapSigara içindeki yabanci maddeler dokularda irritasyon ve hasar olusturur. Buna karsi savunma amaciyla kandan çakilen hücreler iltihap alanina toplanir.
 
KanserSigara içindeki kanserojenlerin en yogun ve uzun etki ettikleri organlar basta olmak üzere tüm kanserlerin olusma riski yükselir.
(Kanser: Anormal hücre çogalmasi)
Damar Çeperinde Kirilma ve TikanmaDamarlarin zamanla daralmasi ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktari azalir. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürüme gelisir.
 
Sigaranin Vücutta izledigi yol
 
* Agiz ve burun* Nefes borusu* Yemek borusu* Mide(Tükürükle)* Hava yollari (Bronslar)* Akcigerle (Hava kesecikleri)(Burada kilcal damarlardan kana emilir)* Sag kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanir.* Damar sistemiyle tüm vücudu dolasir.
Sigaranin zararlari dudaktan itibaren basliyor
 
Her yil dünyada 3 milyon dolayinda kisi sigaraya bagli rahatsizliklardan dolayi ölüyor. Bu da her 10 saniyede 1 kisinin sigaraya kurban gitmesi anlamina geliyor. içilen her sigara ömürden 5.5 dakika çaliyor. Normal içicilerin yani sira dudak tiryakilerinin de büyük . risk altinda oldugunu vurgulayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari ve Tüberküloz Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigaranin zararlari konusunda sunlari söyledi: “Sigaranin zararlari konusunda bilgi sahibi olan bazi içiciler, kendilerini rahatlatmak için çareler ararlar. Yalnizca dudak tiryakisi olduklarini ve dumani içlerine çekmediklerini söyleyen bu içiciler, . bundan dolayi sigaranin kendilerine zarar vermeyecegine inanmak isterler. Dogru olmayan bu inanis, yanlimca bir avuntudan ibarettir. Sigarayi azaltmak ya da dumanini içe çekmemek, sigaranin zararlarindan korunmak için yeterli degildir.”
Özlü, çok uzun araliklarla dahi olsa içilen her sigaranin insan sagligi üzerinde büyük olumsuz etkiler yarattiginin yapilan çalismalar sonucunda kanitlandigini ifade ederek, “Yapilan arastirmalar, günde 3 sigara içiminin bile kalp krizi veya herhangi bir sekilde ölüm riskini ikiye katladigini göstermistir. Günde 10 veya daha fazla sigarayi dumanini içine çekmeden içenlerde, içmeyenlere oranla kalp krizi riski 1 kat artmaktadir” diye konustu.
 
Sigaranin zararlarinin, dumanin akcigere ulasmasindan sonra degil, dudaktan itibaren basladigina isaret eden Özlü, söyle devam etti: “Dudak, dil, yanak, yutak, girtlak kanserleri, dis eti hastaliklari, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabi gibi üst solunum yoluyla ilgili hastaliklar, katarakt gibi patojenlerin gelismesi için dumanin akcigerlere çekilmesi gerekmemektedir. Hatta, sigarasini yakmayip sadece dudaklarinin arasinda tutanlar veya tütün çigneyenlerde bile dudak ve . agiz içi kanserleri görülmektedir. Bu bakimdan sigara kullanan hiçkimse güvende degildir. Zararsiz bir sigara içme biçimi bulunmamaktadir.”
 
 
Kaynak: Saglik KütüphanesiFacebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir