lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

Yulaf In Bugday Out Mu Oldu?

 
REKLAMLAR

Yulaf In Bugday Out Mu Oldu?
 

Diyetisyen Gizem SEBERDiyetisyen
 

Son günlerde ekmek çesitlerinde olan artis birçok kisinin kafasini karistirmaya basladi. Beyaz ekmek, kepekli ekmek, tam bugday ekmegi, tahilli ekmekler derken raflarda yerini alan yulafli ve çavdarli ekmekler birden ekmekler dünyasinda gerçeklesen popülerlik savasinda galip konuma geçtiler. Ülkemizin birçok kisminda hala en saglikli ekmek kepekli ekmek olarak biliniyor olsa da, yapilan yeni bilimsel çalismalar yulaf ve çavdar ekmeginin diger ekmeklerin pabucunu dama attigini gösteriyor.
EKMEKLERi YAKINDAN TANIYIN…
Beyaz Ekmek: Soframizda en sik yer alan ve beyaz bugday unundan yapilan ekmek çesididir. Bugday ununun mayalanmasi ile yapilan beyaz ekmegin diger ekmeklerden temel . farki, yapiminda rafine edilmis bugday ununun kullaniliyor olmasidir. Tahil ürünleri rafine edildikçe posa ve vitamin içerikleri azalir. Buna bagli olarak tahil ürünlerinin saglik açisindan yaratilari olumlu etkilerde azalir. Beyaz ekmegin glisemik indeksi diger ekmeklere nazaran daha yüksek oldugundan ötürü kan sekerini daha hizli yükseltir ve daha hizli düsürür. Bunun yani sira, diger ekmek çesitlerine göre daha kisa süre tokluk sagladigi bilinir. Diger ekmek çesitlerine göre daha az siklikta tercih edilmesi saglik açisindan daha olumlu olacaktir.
Kepekli Ekmek: Genellikle rafine edilmis bugday ununa sonradan eklenen ham kepegin karistirilmasi ile elde edilen kepek ekmegi, her ne kadar beyaz ekmege kiyasla sahip oldugu . düsük glisemik indeksi ve yüksek posa degeri ile avantajli konuma geçse de, aslinda durum tam olarak görüldügü gibi degildir. Ham kepek içerdigi fitatlar nedeni ile vücutta kalsiyum, demir ve çinko gibi bazi minerallerin etkin kullanilamamasina neden olur. Bu nedenle tam tahil ekmeklerinden daha saglikli degildir. Ayrica sik yapilan beslenme hatalarindan . biri de, çocuklara kilo almasin diye kepekli ekmek verilmesidir. Büyüme ve gelisme çagindaki kisilerde minerallerin etkin kullanilabilmesi için kepekli ekmek tüketiminden kaçinilmasi gereklidir.
Tam Bugday Ekmegi: Rafine edilmemis olan bugday unundan (tam bugday unu) yapilmis olan tam bugday ekmeginin beyaz ekmekten ve kepekli ekmekten daha farkli ve saglikli oldugu bilinir. Kepekli ve beyaz ekmekte olmayan vitaminlerden zengin bugday özü tam bugday ekmeginde vardir. Tam bugday ekmeginin sagliga birçok faydasi oldugu bilimsel çalismalarda defalarca gösterilmistir. Kalori yogunlugunun daha az olmasi ve içerdigi posanin sindirim sisteminde dolgunluk yaratarak daha uzun bir süre tokluk hissi saglamasi, tam bugday ekmeginin zayiflamak isteyen bireyler tarafindan tercih edilmesinin nedenleridir. içerdigi posa ve sahip oldugu düsük glisemik indeks nedeni ile tam bugday ekmegi kan sekerinin daha dengeli olmasini saglar. Bu nedenle seker hastalarinin dostudur. içerdigi çözünmez posa ile kabizliktan koruyan ve barsak kanserlerine yakalanma riskini azaltan bu ekmegin kan kolesterolü üzerinde de olumlu etkiler yarattigi bilinir. Fakat çözünür lif içerigi tam bugday ununda yüksek oranda olmadigindan ötürü bu etkisi yulaf ekmegine göre daha azdir. Ekmek çesitleri içerisinde olumlu saglik etkileri en yüksek olanlardan bir tanesidir.
Tam Çavdar Ekmegi: Tam bugday unu ile çavdar ununun veya tanelerinin karistirilarak üretildigi ekmek çesididir. Kilo kontrolünde, kan sekerinin dengelenmesinde, kalp sagliginin korunmasi, kabizligin önlenmesi ve barsak sagliginin korunmasinda tam bugday ekmegi ile benzer etkiler gösterir.
Yulaf Ekmegi: Genellikle tam bugday unu ile yulaf kepeginin karistirilmasi ile üretilen yulaf ekmeginin kendine has lezzeti gibi kendine has saglik yararlari da vardir. Yulaf, diger tahil ürünlerine nazaran daha yüksek oranda çözünür lif içerir. içerdigi beta-glukan adli çözünür lifin kalp sagligi üzerinde olumlu etkileri oldugu bilimsel arastirmalarca da kanitlanmistir. Kan kolesterolünün dengelenmesinde olumlu etkilere sahiptir. Yapilan birçok bilimsel çalismada, yulaf ezmesi, unu veya kepeginin kötü huylu kolesterol olan ve kalp sagligini tehdit eden LDL kolesterolü azalttigi gösterilmistir. Ayrica Tip 2 diyabet (seker) hastalarinda da ögün . sonrasi kan sekerinin hizla yükselmesini engeller.
TERCiHiNiZi DOGRU YAPIN…Ekmegin sanildigi gibi düsman olmadigini tam tersine vücudumuza enerji saglayan karbonhidratlarin yeteri kadar alinmasinda baslica rolü üstlendigini unutmadan beslenin. Her ögünde kisinin yasina, cinsiyetine ve fiziksel aktivite durumuna göre ortalama 1-2 dilim ekmek tüketmesi gerektigini aklinizdan çikarmayin. Pilav, makarna, börek gibi tahil . ürünleri ve unlu gidalarin ekmek yerine geçtiginin bilincinde olun ve bu tür yiyecekler sofranizda yer aldiginda ekstra ekmek tüketmeyin. Sagliginiz için trendleri degil, uzmanlari dinleyin. Keyifli bir yasam için tam bugday veya tam çavdar ekmegi ile yulaf ekmegini tercih edin. Haftanin yarisinda tam bugday veya çavdar ekmegi diger yarisinda yulaf ekmegi tercih edebilirsiniz. Ya da ögünlerinizde tükettiginiz dilimlerin yarisini tam bugday veya çavdardan diger yarisinin ise yulaf ekmeginden olusmasini saglayarak beslenme zevkinizi farkli lezzetler ile ikiye katlamayi deneyebilirsiniz.
Beslenme programiniz parmak iziniz gibidir, sadece SiZE özeldir… Saglik ve sevgiyle kalin.
 
 Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir