lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir  

Reklamlar

En Çok Oy Alanlar

En İyiler

İstatistikler

En Çok Arananlar

Reklam

Bize destek için sitenize, blogunuza
 bu kodu yerleştirebilirsiniz

yutma güçlügü disfaji yemek borusu hastaliklari tümörleri kanserleri

 
REKLAMLAR

Yutma güçlügüne (Disfaji) özellikle yaslilarda olmak üzere tüm yas gruplarinda yaygin olarak rastlanir. Disfaji terimi yemeklerin ve sivilarin agizdan mideye geçmesi sirasinda zorluk hissetmeyi ifade eder. Bu duruma çogu tehlikeli olmayan ve geçici olan birçok faktör neden olabilir. Yutma güçlügü nadiren tümör veya ilerleyici nörolojik hastalik gibi daha önemli patolojiye isaret eder. Kisa bir süre içerisinde yutma güçlügü kendiliginden iyilesmez ise kulak burun bogaz uzmani tarafindan degerlendirilmelidir.

Nasil Yutariz?
insanlar kati yiyecekleri yemek sivilari içmek ve vücudun ürettigi tükürük ve mukusu yutmak için günde yüzlerce kez yutma islevini gerçeklestirirler. Yutma islevinin dört fazi vardir:
1) Birinci faz yiyecek ve içeceklerin çignenerek yutmaya hazir hale getirildigi dönem.
2) Agiz fazi boyunca, dil yiyecek ve içecekleri agizin arka bölümüne iterek yutma yanitini baslatir.
3) Yutak fazinda yiyecek ve içecekler hizlica yutaktan yemek borusuna geçer.
4) Son faz olan yemek borusu fazinda yiyecek ve içecekler yemek borusundan mideye geçer.
Birinci ve ikinci fazlar istemli . kontrol altinda olusurken,üçüncü ve dördüncü fazlar kendiliginden olusur.

Yutma Hastaliklarinin Nedenleri Nelerdir?
Yutma islevi sirasindaki herhangi bir kesinti yutma güçlügüne neden olabilir. Yutma güçlügü sagliksiz disler, uygun olmayan takma disler veya soguk alginligi gibi basit nedenlere bagli olabilir. Yutma güçlügünün en yaygin nedenlerinden biri mideden yemek borusuna geri kaçistir. Bu durum mide asitinin yemek borusundan yutaga dogru yukari hareketinin sonucu olusur. Diger nedenler arasinda felç, ilerleyici nörolojik hastalik, trakeostomi tüpü varligi, hareketsiz ses teli, agiz, girtlak veya yemek borusu tümörü ile bas boyun bölgesine uygulanan cerrahi operasyonlar sayilabilir.

Yutma Hastaliklarini Kim Degerlendirir ve Tedavi Eder?
Yutma güçlügü inatçi ise ve nedeni bilinmiyor ise bir kulak burun bogaz uzmani, söz konusu hastanin hikayesini ele alarak muayenesini yapacaktir.
Bu muayene, aynalar veya özel optik sistemle görüntüleme saglayan endoskoplar kullanarak dilin arka bölümünün, bogaz ve larenksin incelenmesi yoluyla yapilir. Eger gerekli ise yemek borusu, mide ve oniki parmak bagirsagi incelemesi, kulak burun bogaz uzmani veya mide ve barsak hastaliklari uzmani tarafindan yapilir.
Bunun sonucuna göre baryumlu yemek borusu geçis filmi ile yutma mekanizmasi fonksiyonlarinin degerlendirilmesi gerekebilir.
Eger özel patolojiler söz konusu ise,üst mide- barsak sistem filmi veya videofloroskopi ile beraber radyologla temasa geçilebilir. Böylece yutmanin her dört fazininda degerlendirmesi yapilir. Degisik kivamda yiyecek ve içecekler . kullanarak ve hastaya degisik pozisyonlar verdirerek, yutma yetenegini degerlendirilebilir. Eger yutma güçlügü felç veya ilerleyici nörolojik hastaliklara bagli ise nörolog tarafindan degerlendirilmelidir.

Semptomlar
Yutma güçlügünün semptomlari sunlardir.

Agizda tükürük artisi
Yiyecek ve içeceklerin bogaza takilmasi hissi
Bogaz ve gögüste rahatsizlik hissi( Mideden yemek borusuna kaçis var ise - Reflu)
Bogazda yabanci cisim . veya parça hissi
Uzamis veya belirgin yutma güçlügüne bagli yetersiz beslenme ve kilo kaybi
Yutma sirasinda kolayca geçmeyen yiyecek parçalari sivi ve tükürüge ve bunlarin akcigerlere aspire edilmesine bagli olarak gelisen öksürük ve bogulma hissi

Mümkün Olan Tedaviler:
Neden belirlenebilmisse, yutma güçlügü tibbi tedavi, yutma tedavisi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.
Bu hastaliklarin birçogu tibbi tedavi ile tedavi edilebilir. Mide asit salgisini engelleyen ilaçlar kas gevseticiler ve asit gidericiler var olan ilaçlardan birkaçidir. Tedavi yutma hastaliginin nedenine göre düzenlenir. Mideden yemek borusuna kaçis siklikla beslenme ve yasama aliskanliklarini degistirerek tedavi edilebilir.

Örnegin :
Hazmi kolay yiyeceklerden olusan bir diyet ile sik araliklarla ve az miktarlarda beslenmek
Alkol ve kafeinden uzak durmak
Kilo ve stresi azaltmak
Uyku vaktinden önceki üç saat boyunca yemek yemekten sakinmak
Geceleri yatagin basini yükseltmek.
Eger bunlar yardimci olmazsa yemekler arasinda ve uyku vaktinden önce asit giderici kullanmak rahatlama saglayabilir.

Birçok yutma hastaligi yutma tedavisinden yarar görebilir. Yutma kaslarinin beraber çalismasini saglayan ve yutma refleksinin olusmasini saglayan sinirleri uyaran özel egzersizler yaptirilabilir.

Hastalara ayrica yutma isleminin basarili sekilde yapilmasina yardimci olacak vücut ve bas pozisyonlarini ögretebilir.

Yutma güçlügü olan hastalardan bazilari yetersiz beslenme problemi ile karsilasirlar. Mesleki terapist beslenme teknikleri hakkinda hasta ve ailesine yardimci olabilir. Bu teknikler hastayi olabildigince bagimsiz kilar. Diyetisyen veya beslenme uzmani hasta için gerekli olan yiyecek ve içecek miktarini ve ek besinlerin gerekli olup olmadigini belirler.

Cerrahi tedavi belirli bazi problemlerin tedavisinde kullanilir. Darlik veya yapisiklik varliginda söz konusu alanin genisletilmesi gerekli olabilir. Kaslarin ileri derecede kasilmasi varliginda ilgili kaslarin genisletilmesi ve hatta serbestlestirilmesi gerekli olabilir. Bu yöntem kas kesilmesi olarak adlandirilir ve kulak burun bogaz uzmani tarafindan gerçeklestirilir.

Yutma güçlügünün birçok sebebi vardir. Eger inatçi bir yutma güçlügünüz varsa bir Kulak Burun Bogaz uzmanina gitmeniz gerekmektedir.
farenksten mideye kadar uzanan düz ve çizgili kastan olusan tüp seklinde bir organdir.Eriskinlerde uzunlugu 25cm-30cm.arasindadir.Endoskopik olarak kesici dislerden itibaren mide ye kadar 40 cm. olarak kabul edilir.Genisligi ise 20-30mm. Olarak kabul edilir. 3 kisim da degerlendirilir.
1.Boyun
2. Gögüs
3. Karin

Kas yapisi dista uzunlamasina seyreden tabaka, içte sirküler tabaka dan olusur. Boyun gögüs kisminda her iki tabaka çizgili adaledir.Alt 1/3 bölümünde her iki tabaka düz adaleden olusur. Alt özofagus sfinkter bölgesinde sirküler tabakanin yogunlastigi kabul edilir.

Görevi ; yutma eyleminin gerçeklesmesini saglar.Yutma islevi yemek borusu kas tabakasi ile sinir sisteminin uyumlu çalismasi ile olusur.
Yemek borusunda dogal sfinkter bölgeleri bölgeleri vardir. Proksimal giriste ,orta bölgede , alt sfinkter bölgesidir.

Yemek borusunda motor fonksiyonlarda vardir. Bunlar Primer ve sekonder peristaltik dalgalar olusur. Alt sfinkter bölgesi yutma refleksi sonrasinda gevser.

YEMEK BORUSU HASTALIKLARI

1. Motor Fonksiyon Bozukluklari
2. Organik Hastaliklari

Motor Fonksiyon bozukluklari

Akalazya ; yemek borusunda primer peristaltik dalganin olmayisi , alt sfinter basincinin artmasi ve yutma refleksine gevseme ile yanit verememesidir. Nedeni tam olarak bilinmiyor.Yillik 100 000 de 1 kiside her yasta görülebilir.

Hastalar yutma güçlügü,yediklerinin agzina gelmesi , kilo kaybi, agri gibi yakinmalari vardir.

TANI: Radyoloji Monometrik tetkik Endoskopik tetkik
TEDAVi : ilaç Dilatasyon Myotomi (Cerrahi )
Yaygin Özofagus Spazmi;Aralikli gögüs agrisi,yutma güçlügü gibi semptomlara ragmen organik lezyon olmamasi ile karakterizedir.Daha çok 50 yasindan sonra ortaya çikar ancak seyrek görülen bir hastaliktir .
Nedeni tam olarak bilinmiyor.
TEDAVi :
Bazi ilaçlar semptomatik iyilesme saglayabilir.

ikincil Motor Fonksiyon Bozukluklari
Yaygin sistemik hastaliklarin bir çogunda ikincil motor fonksiyon bozukluklari görülür. Bunlarin baslicalari ;
Sistemik sklerozis
Kollagen hastaliklar Kas hastaliklari Merkezi sinir sistemi hastaliklari Periferik nöropati

Organik Özofagus Hastalilari

Reflü Özofajitis
Mide suyunun siklikla yemek borusu alt bölgesine geri dönmesi ve mukoza ile temasi . bu bölgede inflamasyona neden olur. Yutma güçlügü ,agri ,hatta kanama ve darliga neden olabilir.Alt sfinkter yetersizligi ve hiatal hernia gibi durumlarda mide suyu günde birkaç kez yemek borusuna dönebilir.
Özetle ;
Daha sik reflü olur Fazla miktarda reflü olur Özofagus bosalmasi gecikir Daha fazla irritan sivi gelir Mukoza savunmasi azalir

Hiatal Hernia ;
Mide fundus ve korpusunun kismen yemek borusu içine dogru dönmesidir.Ancak her zaman reflü ozofajit nedeni olmaz.
Semptomlar ;
Yanma Agri Regürjitasyon Kusma Sternum arkasinda yanma tarzinda sikayetler Yutma güçlügü Kanama Solunum sistemi bulgulari (kronik bronsit,tekrarlayan pnömoni,astma)

TANI:
Hasta da yukardaki semtomlarin varligi Baryumlu özofagus grafisi Üst sindirim sistemi endoskopisi . tercihan kullanilir, sadece özofajit degil peptik ülser ,kanser gibi bulgularin varligi arastirilabilir.Ayrica biyopsi alinarak inflamasyonun özellikleri ortaya konur Özofagus perfüzyon testi Özofagus lümen içi Ph tayini Özofagusun radyoizotop çalismasi Boya testi Monometrik teslerle tani konur.

TEDAVi : Fazla kilolar verilmeli Sigara içilmemeli Yagli yiyeçekler , çikilota ,kahveden uzak durulmali, Aksam geç saatlerde yemek yenmemelidir.

ilaçlar
Barrett Sendromu;
Barrett özofagusun yassi epitel hücre yapisi ile midenin kolumnar epitelinin kesistigi bölgenin düzeninin kayboldugu ve kolumnar mukozanin yassi epitel içine dogru devam ettigi ve bu bölgede peptik ülser gelistigini göstermistir. Asid reflüksünün bunun olusumunda önemli oldugu düsünülmektedir.
Semptomlari özofajitlerle aynidir. Bu tür olusum olanlarda normal özofaguslulara göre kanser gelisme orani oldukça fazladir.Bu neden ile Barrett özofagus malign lezyon olarak kabul edilir.
Bu olgularin yilda bir endoskopik gözlemi ve biyopsi alinmasi önerilir.

Özöfagus Darliklari;
Alkali,asid maddeler;
Yemek borusu duvarinda ki patolojik olusumlar nedeni ile lümenin daralmasidir.Bu çogunlukla kronik inflamasyon , ülserasyon ve netbe dokusu gelismesi ile olur. Kanser de daima hatirlanmalidir.Bu darliklar bazen geçici olarak ortaya çikar radyolojik olarak saptanir ama yutma güçlügüne neden olmaz.

Sebebler ;
Yaygin kuvvetli alkali ve asid li maddelerin özofagus mukozasina yaptigi hasar , maddenin kuvvetine ve temas süresine göre degisir.Bazen bütün duvari tutar hatta perforasyona neden olabilir. 3 hafta içinde daraliga kadar giden fibrozis gelisir.
Bir çok ilaç lökal inflamasyona neden olabilir.(Bakir sulfat ,E.Bromide,Potasyum Klorid, Tetrasiklin v.s.)

Gastroözofajiyal Reflü ;
Daha ziyade uzun dönem devam eden reflü ve inflamasyona bagli fibroz doku artisi ve darlik gelisebilirse de yaslilarda birden ortaya çikabilir.
Semptomlar ;
Yemek borusu darliginin yegane semptomu yutma güçlügüdür. Ktoziv madde içenlerde bulgular erken baslarken , reflü özofajitlerde uzun yillar sonra gelisir.Yutma güçlügü kati gidalarda daha belirgin iken sivi gidalar daha kolay yutulur.

Tani;
Rayoloji , Baryumlu özofagus pasaj grafisi ile darligin yeri ,darligin uzunlugu ve yapisi hakkinda bilgi alinabilir.
Endoskopi , Yutma güçlügü olan hastaya mutlaka endoskopik tetkik yapilmali gözlem sirasinda darlik,darligign özellikleri, gerekirse biyopsi alinmasi mümkündür. Endoskopik tetkik ile lezyon saptanmamasi yutma güçlügünün motor fonksiyon la ilgili oldugunu düsündürür.

Tedavi;
Tabletlerle olusan darlilara bir kez yapilan dilatasyon yeterli olabilir.Kroziv maddelerle olusanlarda 3 derece ye kadar darliklar periyodik bujinaj tedavisi gerektirir. Sonuç alinamayan veya daha ileri darliklarda cerrahi tedavi planlanir.
Peptik Özofajite Bagli Darliklar ;
Reflüksün sebep oldugu darlilarda esas tedavi tibbidir.Ödem azaltilir,spazm azaltilir ve motor fonksiyonun iyilestirilmesi saglanabilir.
Bütün bunlara ragmen basa çikilamazsa devamli tibbi tedavi düsünülebilir.Nadiren bujinaj hatta cerrahi girisim gerekebilir.
Özofagus Tümörleri;
Özofagus tümörleri iyi huylu ve kötü huylu olabilir.
iyi huylu tümörler ;
Epitel hücrelerinden menseini alan tümörler , Mezodermal tümörler, Kistik lezyonlardir.
Epitel hücrelilerden papillom ve adenomlar oldukça seyrektir.Potansiyel malign özellik gösterebilirler.Papillomlar agizda bogazda üst özofagusta yerlesebilirler.Çogunlukla semptomsuzdur.

Adenom’lar alt özofagusta olusur ,inflamasyon içerir sapli veya sapsiz olabilir.

Mezodermal orijinli tümörlerin en sik görüleni leimyoma’dir. Alt özofagusda yerlesir büyüklügüne bagli olarak darligi neden olabilir veya kanamaya neden olabilir.

Kist; dogustan veya sonradan olabilir daraliga neden olabilir.
Radyolojik ve endoskopik yöntemlerle tetkik yapilabilir.endoskopik yöntem ile koterize edilebilir. Buna uygun olmayanlar da cerrahi tedavi uygulanir.
Kötü Huylu Tümörler ;

Yemek borusu tümörleri ya kendi dokusundan orijinini alir veya komsu organ tümörlerinin invazyonu ile olusur. Primer tümörler baslica kanserler ve sarkomlardir. 4 çesit epitelyal tümör gelisir.
1.Yassi epitel hücreli,
2.Adenokanser,
3.Melenokanser,
4. Oatsel hücreli kanserler.

Son üçü sik görülmez. Yassi epitel hücreli ve melenokanser yemek borusunun her hangi bir yerinden orjinini alabilir.

Adenokanser ise çogunlukla alt özofagustan menseini alir.(Barrett send.) Yemek borusunda staz olusturan (Akalazya) , inflamasyona neden olan reflü özofajitis ,hiatal hernia gibi olusumlar kanserlesme riskini normalden 8 kati kadar arttirabilir.Sikligi bölgeden bölgeye farklilik gösterir.Beslenme yetersizligi, tütün , nitrozaminler, alkol ,taninli gidalar, çok sicak ve baharatli yiyecekler hazirlayici faktörler olabilir.

Özellikle iran ,Çin , Güney Afrika nin bir bölümü ve ülkemizin dogu bölgesinde sik görülür.

Patoloji ; 3 ana morfolojik tipi vardir. 1. polipoid ,2. Ülseröz, 3. Skiröz .
Komsuluk yoluyla kolay yayilir perforasyona ve fistülizasyona neden olabilir.
Klinik ; Yutma güçlügü baslangiçta kati sonra sivi gidalarda belirgindir. Kilo kaybi ; kis sürede gelisir. Agri önceleri yemek yerken sonra ise sürekli olabilir.

Muayene de omuz bölgesi gibi yakin bölgelerde lenf bezleri ,karaciger büyüklügü , ses kisikligi ,horlama gibi bulgular tespit edilebilir.
TANI ;
Radyoloji Endoskopi Endoskopi + Biyopsi Ak Cigergrafisi Bronkoskopi Bilgi Sayarli Tomografi Tam kan , KC Fonk. Testler den yararlanilir. Tedavi ve

Prognozu . Etkileyen Faktörler; Tümörün üst özofagusa yerlesmesi Tümörün adenokanser yapisinda olmasi 5 cm daha büyük tümör olmasi Düzensiz ve yaygin olmasi Uzak yayilmanin varligi ve hastanin ileri yasta olmasi prognozu etkiler.
Tedavi ;
Cerrahi intubasyon Laser Cerrahi by pass Radyoterapi Özellikle yassi epitel hücreli tümörler için Kemoterapi dir.

Özofagusun Diger Hastaliklari ;
Divertiküller;
Özofagus webleri
Paterson-Kelly sendromu
Özofajiyal ring Schatki-Kramer
Özofajitler ;
Mantara bagli özofajitler Viral özofajitler Varicelle,zoster,herpes simplex,cytomegalovirus.
Özofagusta yabanci cisim,
Özofagus perforasyon,
Kimyasal maddeler

Sivi Alkaliler Sivi Asidler ilaçlar;
Tetrasiklin , clindamisin, doksicilin,potasyum, agri kesici ilaçlar, Sitotoksik ilaçlar Radyasyon özofajitis
Granülomatöz özofajitler;
Crohn Hastaligi Sakoidoz Tüberkülöz Behçet Hastaligi.
Hiatal Hernia (Mide Fitigi)

En sik görülen hiatal herni sliding tip herni dir ki mide özofagus içine dogru kayar. Digeri paraözofajiyal tip herni dir daha seyrek rastlanir ancak klinik olarak daha önemlidir.

Diger herniler ise diafragmanin zayif noktalarindan mide ve bagirsagin gögüs bosluguna geçmesi seklindedir.( Bochdalek , Morgagni)
Sliding Hiatal Hernia;

Özofagus,kardia ,mide aksi normal yapida ancak kardia diafragmanin üzerindedir. Paraözofajiyal tip hernilerde kardia asagida kalir,mide fundusu özofagusun yanindan yukari dogru yükselir.
Özofagus içine dogru herniasyon ögürtü ve kusma esnasinda geçici olarak olusur.

Etyoloji; kesin olarak bilinmiyor kardioözofajiyal anatomik yapida bazi yetersizliklerin oldugu düsünülmektedir.
Klinik ; Hiatal hernili olgularin çogunda semptom yoktur.Hafif semtomlar kolaylikla kontrol edilir. Bazi olgular da semptomlar yanma , reflü , solunum sistemi bulgulari , Yutma güçlügüdür hatta perforasyon gelisebilir.

Tani :
Sliding tip herni olanlarda çogunlukla tani kolaydir.Klinik olarak sikayetleri olan hastalara rayolojik , endoskopik tetkikler yapilabilir. Özellik ile endoskopi; drekt gözlem gerekirse biyopsi olanagi hatta darlik olanlarda dilatasyon olanagi saglayabilir.
Asid perfüsyon testi , Özofagusta Ph tayini , Asid clearing test ,özofagusta manometrik çalisma gibi tetkikler yapilabilir.

Tedavi :
Tibbi Tedavi
Zayiflama Pozisyon ayarlama ilaçlar Sigara içilmemesi Ögünler düzenlenmeli Gevsek giysiler giyilmesi önlemler alinabilir.Facebook'ta Arkadaşlarınla Paylaş

REKLAMLAR

Yorumlar

Ana Menü

Kategoriler

Dost Siteler

 

Sosyal Medyada
Sayfamızı
Paylaşır-
mısın?


Yandex.Metrica Anasayfa | Reklam | Bize ulaşın | Site Haritası | Rss

lafonten kimdir lafonten masalları lafonten eserleri lafonten hayatı lafonten ezop kimdir ezop masalları ezop eserleri ezop hayatı beydeba kimdir beydeba masalları beydeba hayatı beydeba eserleri kimdir lafonten fablları kimdir bu lafonten nereli lafonten nezaman dogdu lafonten fransız lafonten tilki ile leylek lafonten ödev lafonten kimdir